«Καθάρισε» χαλαρά την Μπάγερν και επέστρεψε στις νίκες ο Ολυμπιακός

Eπικράτησε με 77-69

Επιστροφή στις νίκες για τον Ολυμπιακό, ο οποίος άφησε πίσω του την εντός έδρας ήττα από τη Ρεάλ Μαδρίτης και επικράτησε με 77-69 της Μπάγερν Μονάχου στο ΣΕΦ, έχοντας το προβάδισμα καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα και επιβεβαιώνοντας την ανωτερότητά του!

Οι «ερυθρόλευκοι» πήραν διψήφιες διαφορές από την πρώτη περίοδο, έχοντας για μεγαλύτερο «όπλο» τους την άμυνα, ενώ παρέμειναν ψύχραιμοι στην «τελική ευθεία» του ματς, όταν οι φιλοξενούμενοι πλησίασαν στο -6 (75 – 69), πανηγυρίζοντας τελικά τη νίκη χάρη στην οποία βελτίωσαν το ρεκόρ τους σε 7- 6.

Κορυφαίοι για τον Ολυμπιακό ήταν οι Γουόκαπ (14π, 7 ασίστ), Πίτερς (14π, 7 ριμπ), Μιλουτίνοφ (12π, 6 ριμπ) και Λαρεντζάκης (13π, 3 ασίστ), ενώ για τους φιλοξενούμενους ξεχώρισαν Έντουαρντς (11π) και Φρανσίσκο (10π)

Με την κλασική του πεντάδα, Γουόκαπ, Κάνααν, Παπανικολάου, Πίτερς και Φαλ ξεκίνησε το παιχνίδι ο Μπαρτζώκας, ενώ ο Λάσο επέλεξε για την αρχική του πεντάδα τους Έντουαρντς, Μπόνγκα, Μπράνκοβιτς, Γκιφάι και Μπούκερ. Ο Ολυμπιακός έδειξε από τα πρώτα λεπτά του αγώνα τις… άγριες διαθέσεις του, «δαγκώνοντας» στην άμυνα και παίρνοντας από νωρίς διψήφιο προβάδισμα (13-2) χάρη σε τρίποντα των Γουόκαπ, Κάνααν και Πίτερς. Η Μπάγερν ξεκίνησε το ματς με 0/3 δίποντα, 0/1 τρίποντο και 4 λάθη, σκοράροντας το πρώτο της καλάθι με 4 λεπτά να απομένουν για τη λήξη της πρώτης περιόδου, ενώ ο Γουόκαπ με 5 σερί δικούς του πόντους, «έγραψε» το 24-8 του πρώτου δεκαλέπτου.

Ο Μιλουτίνοφ μπήκε… στην επιθετική εξίσωση του Ολυμπιακού, διαμορφώνοντας το 28-10 με συνεχόμενους πόντους του, η Μπάγερν πέτυχε το πρώτο της τρίποντο στο ματς με τον Βάιλερ-Μπαμπ για το 28-13, ενώ σε εκείνο το σημείο πέρασε στο παρκέ ο Λαρεντζάκης, βγάζοντας συνεχόμενες καλές άμυνες και σκοράροντας για τη μέγιστη διαφορά υπέρ του Ολυμπιακού (36-16). Οι φιλοξενούμενοι έσφιξαν την άμυνά τους και έφτιαξαν σερί 8-0 στα τελευταία λεπτά της δεύτερης περιόδου, μειώνοντας σε 36-26, πριν ο Βίντμαν διαμορφώσει το 41-29 του πρώτου ημιχρόνου, με εύστοχο τρίποντο που πήρε… από το σπίτι του.

Η τρίτη περίοδος ξεκίνησε με τον Ολυμπιακό να μπαίνει φτιάχνοντας σερί 7-0, χάρη σε τρίποντο του Παπανικολάου και τέσσερις σερί πόντους του Πίτερς (48-29), ενώ η Μπάγερν απάντησε με δικό της σερί 10-0, ρίχνοντας μετά από πάρα πολύ ώρα τη διαφορά σε μονοψήφιο (48-39). Κάνααν και Μιλουτίνοφ επανέφεραν τη διαφορά ασφαλείας υπέρ των «ερυθρόλευκων» (52-41), πριν ο Βάιλερ-Μπαμπ ευστοχήσει σε τρίποντο για το 54-44 του τρίτου δεκαλέπτου.

Τα δεκάλεπτα: 24-8, 41-29, 54-44, 77-69

Πηγη΄: sport-fm.gr