Κλείδωσε την πρωτιά στο Βελιγράδι η τρομερή Ρεάλ

Και έβαλε σε μπελάδες την Παρτίζαν

Φοβερή Ρεάλ Μαδρίτης, έκανε επίδειξη δύναμης στο Βελιγράδι!

Η «βασίλισσα» επικράτησε με 88-76 της Παρτίζαν για την 31η αγωνιστική της Euroleague, σε ένα παιχνίδι που ήταν ντέρμπι έως τα μέσα της τρίτης περιόδου και στη συνέχεια με ένα εκκωφαντικό 0-16 οι Ισπανοί έγιναν το απόλυτο αφεντικό, φτάνοντας εν τέλει στη νίκη.

Το ματς:

Η Παρτιζάν ξεκίνησε δυνατά και πέτυχε τους πρώτους πόντους του ματς με τους Καμίνσκι και Πάντερ (5-0), με τη Ρεάλ Μαδρίτης να «απαντά» με ένα 0-8 (5-8). Οι Σέρβοι βελτιώθηκαν και έτρεξαν ένα 8-2 (13-10), με το οποίο έκαναν εκ νέου δικό τους το προβάδισμα, αλλά με τρίποντο του Χεζόνια στο τέλος του χρόνου, η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε ισόπαλη με το 13-13.

Αρκετά ισορροπημένο και το δεύτερο δεκάλεπτο, ο Καμίνσκι ήταν καυτός (έφτασε τους εννέα πόντους στο 15’) και έδωσε ένα μικρό προβάδισμα στους γηπεδούχους για το 21-18 με 5:27 για τη λήξη του ημιχρόνου. Ο Νάναλι με τρίποντο πέτυχε το 28-23, αλλά με τρίποντο του Χεζόνια και δίποντο του Κοζέρ η «βασίλισσα» ισοφάρισε (28-28) και πήγε με προβάδισμα στα αποδυτήρια για το τέλος του ημιχρόνου (31-33) με πέντε συνεχόμενους προσωπικούς πόντους του Ντεκ.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι έως το 27' με το εύστοχο σουτ τριών πόντων των Σέρβων με τον Καμπόκλο για το 54-52 και από εκεί και μετά η «βασίλισσα» ήταν τρομερή: έτρεξε ένα εντυπωσιακό 0-16, έκανε ό,τι ήθελε στο παρκέ σε άμυνα και επίθεση και έκλεισε την τρίτη περίοδο στο +14 για το 54-68.

Οι Ισπανοί πήγαν στο +17 (56-73) με τρομερό Χεζόνια και ήλεγξαν το ματς. Παρόλα αυτά η Παρτίζαν προσπάθησε να μπει ξανά στον αγώνα (63-75, 35'), αλλά ο Ντεκ με ένα μεγάλο σουτ και δύο βολές δεν άφησε περιθώρια στους γηπεδούχους (63-79) και η «βασίλισσα» έφτασε στη νίκη που της εξασφάλισε την πρώτη θέση στην κανονική περίοδο με σκορ 88-76.