Πήρε το θρίλερ με τον Ερυθρό Αστέρα και έβαλε τέλος στην... αιμορραγία της η Βαλένθια!

Παρά το γεγονός πως προηγήθηκε ακόμα και με +16 στο πρώτο ημίχρονο, η Βαλένθια φλέρταρε με κάζο

Πήρε το θρίλερ με τον Ερυθρό Αστέρα και έβαλε τέλος στο αρνητικό της σερί η Βαλένθια!

Σε ένα παιχνίδι όπου προηγήθηκε ακόμα και με +16 στο πρώτο ημίχρονο, η ομάδα του Άλεξ Μουμπρού λίγο έλειψε να δεχθεί μια μεγάλη ανατροπή από τους Σέρβους, ωστόσο, χάρη στο μεγάλο σουτ του Χάρπερ και τις βολές του Ντέιβις στο φινάλε, πήρε τη νίκη με το τελικό 85-81 για τη 12η αγωνιστική της Ευρωλίγκας!

Με το αποτέλεσμα αυτό, οι Ισπανοί επέστρεψαν στις νίκες μετά από πέντε διαδοχικές ανεπιτυχείς προσπάθειες στη διοργάνωση, ανεβαίνοντας στη 12η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 6-6. Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Ντέιβις με 21 πόντους, με τον Οτζελέγε να προσθέτει 17.

Για την ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου που έπεσε στο 4-8, ξεχώρισαν οι Νέιπιερ και Νέντοβιτς με 14 πόντους ο κάθε ένας.

Το ματς:

Καλύτερα στο παιχνίδι μπήκε η Βαλένθια, η οποία από την αρχή του αγώνα είχε το πάνω χέρι στο σκορ, προηγούμενη με 9-4 και 11-5 στο 5ο λεπτό. Με τον Μπράντον Ντέιβις να κάνει... θραύση στο ξεκίνημα του ματς, οι Ισπανοί ξέφυγαν με +8 (18-10) στο 7', προτού ο Ερυθρός Αστέρας βρει μερικές επιθετικές λύσεις στο τελευταίο δίλεπτο της περιόδου, κλείνοντας το δεκάλεπτο με σκορ 25-19.

Το επιθετικό κρεσέντο για τις «νυχτερίδες» συνεχίστηκε και στη δεύτερη περίοδο, εκεί όπου το σύνολο Άλεξ Μούμπρου πρόσθεσε στο ρεπερτόριό της και το τρίποντο, εκτοξεύοντας τη διαφορά σε διψήφιες τιμές. Με τον Σέμι Οτζελέγε να μπαίνει στην εξίσωση του αγώνα (10 πόντους στο δεκάλεπτο) και τους Κλαβέρ, Γιόβιτς και Τζόουνς σε ρόλο... ελεύθερου σκοπευτή, οι γηπεδούχοι έφτασαν μέχρι και το +16, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με το υπέρ τους σκορ 56-40!

Η αντίδραση της ομάδας του Γιάννη Σφαιρόπουλου ήρθε μέσω της καλής της άμυνας στην τρίτη περίοδο. Κρατώντας τη Βαλένθια στους δύο πόντους για κάτι περισσότερο από 5 αγωνιστικά λεπτά (!), οι φιλοξενούμενοι όχι μόνο «ροκάνισαν» τη διαφορά, αλλά μείωσαν στον πόντο για το 62-61 στο 27' με τρίποντο του Γκεντράιτις. Ένα μικρό ξέσπασμα των Ισπανών στο τελευταίο τρίλεπτο, ήταν αρκετό για να πάρουν εκ νέου ένα σημαντικό προβάδισμα για το 72-65 της περιόδου.

Τα δεκάλεπτα: 25-19, 56-40, 72-65, 85-81.