Σαρωτική Μπάγερν έκανε... πλάκα στην Εφές

Εξαιρετική εμφάνιση της βελτιωμένης Μπάγερν!

Οι Βαυαροί έκαναν εξαιρετικό ματς και νίκησαν εύκολα με σκορ 86-71 την Αναντολού Εφές, ανεβαίνοντας στο 7-8 στην Ευρωλίγκα και ρίχνοντας την τουρκική ομάδα στο ίδιο ρεκόρ, μετά από 15 αγωνιστικές!

To ματς ήταν ανταγωνιστικό μόλις για ένα δεκάλεπτο, αφού από εκεί και πέρα οι Γερμανοί άρχισαν να ξεμακραίνουν και πήραν μεγάλη διαφορά, φτάνοντας τελικά στο άνετο ροζ φύλλο με μία από τις καλύτερές τους εμφανίσεις στη φετινή σεζόν, κόντρα σε μια Εφές που πληγώθηκε και πάλι από τις πολλές απουσίες.

Κορυφαίος του αγώνα για τους νικητές ήταν ο Αντρέας Ομπστ, που πέτυχε 17 πόντους όντας... άχαστος με 4/4 τρίποντα, 1/1 δίποντο και 3/3 βολές. Εξαιρετικός ο Ισαάκ Μπόνγκα με 15 πόντους, 6 ριμπάουντ και 3 κλεψίματα, ενώ 13 πόντους, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 2 κλεψίματα είχε ο Σερτζ Ιμπάκα και 10 πόντους ο Κάρσεν Έντουαρντς. Ντεμπούτο στη φετινή Euroleague για τον Βλάντιμιρ Λούτσιτς, που επέστρεψε από τραυματισμό και έπαιξε 14 λεπτά έχοντας 2 πόντους, 2 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 2 κλεψίματα.

Από πλευράς των φιλοξενούμενων, 19 πόντους και 8 ριμπάουντ είχε ο Ντανιέλ Οτούρου, ενώ 13 πόντους πέτυχε ο Μάικ Ντάουμ, ισάριθμους ο Ντάριους Τόμπσον και 10 μαζί με 7 ριμπάουντ και 6 ασίστ ο Σέιν Λάρκιν. Δεν αγωνίστηκαν οι Τιμπόρ Πλάις, Γουίλ Κλάιμπερν, Ροντρίγκ Μπομπουά και Ντέρεκ Γουίλις.

Τα δεκάλεπτα: 20-17, 50-41, 71-59, 86-71