Σοβαρεύτηκε στην τέταρτη περίοδο και ανέτρεψε τη Βιλερμπάν η Βίρτους

Παρότι βρέθηκε να χάνει με διψήφιες διαφορές

Αγχώθηκε στην εντός έδρας αναμέτρησή της με τη μαχητική Βιλερμπάν, αλλά τελικά κατάφερε να κάνει την ανατροπή στην τέταρτη περίοδο και να επιστρέψει στις νίκες η Βίρτους Μπολόνια!

Οι Γάλλοι έδειξαν ικανοί να κάνουν την έκπληξη με την απόδοσή τους στις τρεις πρώτες περιόδους του αγώνα, παίρνοντας διψήφιες διαφορές, αλλά η ομάδα του Λούκα Μπάνκι κατάφερε να φτάσει στη νίκη με 73-63, επικρατώντας με επί μέρους σκορ 28-9 στο τέταρτο δεκάλεπτο.

Έτσι, η Βίρτους επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα μετά τις δύο διαδοχικές ήττες της κόντρα σε Μακάμπι και Εφές, βελτιώνοντας το ρεκόρ της σε 15-7 και πιάνοντας την Μπαρτσελόνα στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας, ενώ η Βιλερμπάν έπεσε 4-18, συνεχίζοντας να «συγκατοικεί» στην τελευταία θέση με την Άλμπα.

Κορυφαίοι για τους νικητές ήταν οι Χάκετ (19π, 6 ριμπ, 4 ασίστ) και Μπελινέλι (18π), ενώ για τους φιλοξενούμενους ξεχώρισαν Φαλ (17π, 12 ριμάουντ) και Πάρις Λι (14π, 12 ασίστ).

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με την Βίρτους να κυκλοφορεί σωστά την μπάλα στην επίθεσή της, βρίσκοντας ελεύθερα σουτ και παίρνοντας προβάδισμα με 7-2, ενώ η Βιλερμπάν πέτυχε μόλις ένα καλάθι στα 4 πρώτα λεπτά του αγώνα, πριν ο Λουβάβου-Καμπαρό σκοράρει με τρίποντο για το 7-5. Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να δυσκολεύονται στην επίθεσή τους, δίνοντας το δικαίωμα στους γηπεδούχους να ξεφύγουν με 14-7 χάρη σε τρίποντο του Μπελινέλι, ενώ και ο Ντάνστον προσέφερε λύσεις στην επίθεση της ομάδας του Μπάνκι, η οποία έκλεισε την πρώτη περίοδο με buzzer-beater tip-in του Κορντινιέ και ούσα μπροστά με 19-10.

Η Βιλερμπάν αντέδρασε στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, βάζοντας την μπάλα στη ρακέτα της αντιπάλου της και μειώνοντας σε 19-14 με καλάθια των Λοβέρν και Φαλ. Ο Μπελινέλι με τρίποντο έκοψε προσωρινά την φόρα των Γάλλων (22-14), όμως αυτοί ήταν και οι μοναδικοί πόντοι για την Βίρτους στα πρώτα 4,5 λεπτά της περιόδου, με τη Βιλερμπάν να «τρέχει» εντυπωσιακό σερί 16-4, παίρνοντας προβάδισμα (26-30) για πρώτη φορά στο παιχνίδι. Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τη Βιλερμπάν να είναι μπροστά με 27-32 και με την Βίρτους να έχει σκοράρει μόλις 8 πόντους στη δεύτερη περίοδο.

Με της επιστροφή των δύο ομάδων από τα αποδυτήρια, ο Κορντινιέ ευστόχησε σε τρίποντο μειώνοντας στο -4 για την Βίρτους (34- 38), αλλά η Βιλερμπάν συνέχισε να έχει τον έλεγχο του ματς, φτιάχνοντας διψήφιο προβάδισμα (37-48) χάρη σε καλάθια των Λι και Λάιτι. Κορντινιέ και Μίκι πλήγωσαν τους φιλοξενούμενους με προσπάθειες μέσα από τη ρακέτα, μειώνοντας σε 45-50, ενώ οι ΝτεΣόν Τόμας και Λοβερν διαμόρφωσαν το 45-54 της τρίτης περιόδου.

Αγχωμένες οι δύο ομάδες μπαίνοντας στην «τελική ευθεία» του αγώνα, μένοντας χωρίς πόντο στα 2 πρώτα λεπτά του τέταρτου δεκαλέπτου. Ο Παγιόλα «έσπασε το ρόδι» με τρίποντο, μειώνοντας σε 48-54 για την Βίρτους, ενώ στη συνέχεια η Βιλερμπαν «πάγωσε» επιθετικά, μην καταφέρνοντας να σκοράρει για σχεδόν πέντε αγωνιστικά λεπτά, δίνοντας έτσι το δικαίωμα στους γηπεδούχους να πάρουν το προβάδισμα με 62-56! Έχοντας το μομέντουμ και την ώθηση του κόσμου της, η Μπολόνια δεν επέτρεψε στους αντιπάλους της να επιστρέψουν στη διεκδίκηση της νίκης, επικρατώντας με το τελικό 73-63.

Τα δεκάλεπτα: 19-10, 27-32, 45-54, 73-63