Έπιασαν πελάτες τους Μπακς οι Πέισερς

Τέταρτη ήττα παρά τις προσπάθειες του Γιάννη

Εφιάλτες με τους Πέισερς έχουν αρχίσει να βλέπουν οι Μπακς. Για τέταρτη φορά την τρέχουσα περίοδο έχασαν από τον συγκεκριμένο αντίπαλο, με 142-130 στην Ιντιάνα δείχνοντας πως έχουν βρει τον μάστορά τους. Όλα τα παιχνίδια των δύο ομάδων έχουν γίνει μέσα σε διάστημα 54 ημερών, με τον ημιτελικό του In Season Tournament ανάμεσά τους, ενώ η μοναδική νίκη των «ελαφιών» ήταν προ τριών εβδομάδων στο Μιλγουόκι, με τον Γιάννη Αντετοκούνμπο να κάνει τότε ρεκόρ με 64 πόντους.

Ο Greek Freak πάλεψε και τώρα αλλά δεν ήταν αρκετό. Είχε 26 πόντους με 9/13 βολές, 7/11 δίποντα και 1/3 τρίποντα, καθώς επίσης 11 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 2 κλεψίματα, 1 τάπα και 3 λάθη σε 36 λεπτά. Οι Μπακς ήταν μπροστά στο ημίχρονο με +2 (66-68), ωστόσο οι Πέισερς άρχισαν το τρίτο δωδεκάλεπτο με ένα επί μέρους 21-6 και το ολοκλήρωσαν πετυχαίνοντας στο διάστημα αυτό 47 πόντους (!) και ξεφεύγοντας με 113-97.

Ο Ταϊρίς Χαλιμπέρτον είχε 31 πόντους και 12 ασίστ για τους γηπεδούχους, που είχαν ακόμη πέντε διψήφιους σκόρερ και σούταραν με 40% στα τρίποντα (14/35). Ο Ντέμιαν Λίλαρντ είχε 23 πόντους για τους Μπακς, αλλά με μόλις 6/18 σουτ, ενώ άλλους 19 σημείωσε ο Κρις Μίντλετον. Ο Θανάσης Αντετοκούνμπο χρησιμοποιήθηκε στο τελευταίο δίλεπτο.

Δωδεκάλεπτα: 33-31, 66-68, 113-97, 142-130