Διαδικαστική ήττα από το Μαυροβούνιο και 15η θέση για την Ελλάδα

Η Ελλάδα πάλεψε στον αδιάφορο βαθμολογικά αγώνα κόντρα στο Μαυροβούνιο, γνωρίζοντας όμως τελικά την ήττα

Με ήττα ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις της στο Παγκόσμιο η Ελλαδά.

Η Ελλάδα πάλεψε με... δεκάδα (λόγω της απουσίας του Θανάση) κόντρα στο Μαυροβούνιο, σε έναν αδιάφορο βαθμολογικά αγώνα, γνωρίζοντας τελικά την ήττα με 73-69, με αποτέλεσμα να τερματίσει στη 15η θέση της διοργάνωσης, έχοντας αρνητικό ρεκόρ 2-3.

Η «γαλανόλευκη» ήταν πίσω στο σκορ σε όλη τη διάρκεια αγώνα, ενώ βρέθηκε και στο -14 (46-60). Ωστόσο, με μία αντεπίθεση στα τελευταία λεπτά μείωσε στους 4 και έδειξε ικανή για τη νίκη (58-62), όμως τελικά ο Βούτσεβιτς καθάρισε για τους τυπικά φιλοξενούμενους, που πήραν την πρώτη τους νίκη σε Παγκόσμιο Κύπελλο κόντρα σε ευρωπαϊκή ομάδα!

Στα αρνητικά σημεία ενός κατα τ' άλλα αδιάφορου αγώνα, ήταν ο τραυματισμός του Μανόλη Χατζηδάκη, που γύρισε άσχημα το πόδι του στις αρχές του τετάρτου δεκαλέπτου, και αποχώρησε υποβασταζόμενος, στη φάση μάλιστα που έκανε το πέμπτο του φάουλ και θα έφευγε από το παρκέ.

Κορυφαίος του ματς και κομβικός στα τελευταία λεπτά ήταν ο Νίκολα Βούτσεβιτς, που έβαλε 19 πόντους και μάζεψε 7 ριμπάουντ, σκοράροντας τρεις φορές σερί στο σημείο που η Ελλάδα μείωσε στο σκορ. Από πλευράς Ελλάδας, και πάλι εξαιρετικός ήταν ο Παπαπέτρου με 16 πόντους, ενώ 13 πόντους και 6 ριμπάουντ είχε ο Λευτέρης Μποχωρίδης, και ισάριθμους πόντους ο Κώστας Παπανικολάου, που «ξύπνησε» στο φινάλε.

Το Μαυροβούνιο μπήκε πιο δυνατά και προηγήθηκε με σκορ 0-5 χάρη σε Βούτσεβιτς και Ιβάνοβιτς. Ο σέντερ των Μπουλς σκόραρε ξανά, γράφοντας το 3-7, σημειώνοντας λίγο αργότερα και το 5-11, αφού ήταν ασταμάτητος. Ο Πόποβιτς σκόραρε μετά από λάθος και έγραψε το 5-13, οδηγώντας τον Ιτούδη στην απόφαση να καλέσει τάιμ άουτ, αφού η Ελλάδα σούταρε μόλις με 2/10 εντός πεδιάς σε αυτό το διάστημα. Η Ελλάδα συνέχισε να μην βρίσκει στόχο με το Μαυροβούνιο να μένει μπροστά στο σκορ (9-17), πριν ο Παπαπέτρου βάλει γκολ-φάουλ για το 12-17. Η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με σκορ 14-19 χάρη σε λέι απ του Γουόκαπ.

Η δεύτερη περίοδος ξεκίνησε με τρίποντο του Μποχωρίδη για το 17-19, με τον ίδιο λίγο αργότερα να βάζει ακόμα ένα και να γράφει το 20-21, στο καλό διάστημα της Ελλάδας. Παρόλα αυτά, με τον Ντούμπλιεβιτς να κυριαρχεί, οι τυπικά φιλοξενούμενοι ξέφυγαν ξανά (22-30), πριν ο εξαιρετικός Παπαπέτρου μειώσει ξανά με γκολ-φάουλ (25-30) και καρφώσει για το 27-32. Παρόλα αυτά, το Μαυροβούνιο ξέφυγε και πάλι με +9 χάρη στον Ράντοβιτς (27-36), με τον πολύ θετικό Μποχωρίδη να μειώνει με γκολ φάουλ στο 30-36 του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος, το Μαυροβούνιο πήγε και πάλι στο +9 με τρεις βολές του Πόποβιτς (32-41), ενώ ο Σιμόνοβιτς έγραψε την πρώτη διψήφια διαφορά του αγώνα (32-43). Μία βολή του Ιβάνοβιτς έστειλε το ματς για πρώτη φορά στο +12 (34-46). Παπαπέτρου και Λούντζης κατόρθωσαν να μειώσουν σε 38-46, ενώ ο πρώτος σκόραρε και πάλι για το 40-46. Η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε με σκορ 42-50 χάρη σε λέι απ του Ράντοντσιτς.

Πολύ γρήγορα στο τελευταίο δεκάλεπτο, το Μαυροβούνιο με 5 σερί πόντους του Ράντοντσιτς ξέφυγε με +13 (42-55), με τον Παπαπέτρου να δίνει πάλι λύση με γκολ-φάουλ, αν και έχασε τη βολή (44-55). Οι Μαυροβούνιοι συνέχισαν δυναμικά και με Μιχάιλοβιτς και Ντρόμπνιακ ανέβηκαν στο +14 (46-60). Παρόλα αυτά, η Ελλάδα με Γουόκαπ και Παπανικολάου μείωσε στους 10 (50-60), για να έρθει το τρίποντο του Παπαγιάννη που έγραψε το 53-60. Ο Γουόκαπ με δικό του τρίποντο μείωσε ακόμα περισσότερο, σε 58-62. Ένα κρίσιμο χαμένο ριμπάουντ έδωσε στον Βούτσεβιτς το δικαίωμα να σκοράρει για το 58-64, ενώ ο ίδιος έβαλε δύο σερί δύσκολα καλάθια για το 58-68. Ο Παπανικολάου έβαλε δύο συνεχόμενα τρίποντα για το 64-68, όμως δεν έφτασαν και η Ελλάδα ηττήθηκε.

Τα δεκάλεπτα: 14-19, 30-36, 42-50, 69-73