Διπλό του ΑΠΟΠ επί της ΕΘΑ

Επικρατώντας με 79-62 επί της ΕΘΑ

Με τη νίκη έφυγε ο ΑΠΟΠ από την Έγκωμη, επικρατώντας με 79-62 επί της ΕΘΑ. MVP της αναμέτρησης ο Rogers με 21 πόντους, 9 ριμπάουντ και 1 ασίστ.

Η ΕΘΑ μπήκε μπροστά στο σκορ με το τρίποντο του Χατζηκώστα στο 1’, με τον ΑΠΟΠ να γυρίζει το σκορ στο επόμενο λεπτό με 4-3. Με εύστοχες βολές του ο Χατζηκώστας στο 3’ έφερε το παιχνίδι στα ίσα (7-7). Η ομάδα της Έγκωμης ανέβασε τη διαφορά στο +11 στο 7’ (23-12), με το δεκάλεπτο να κλείνει με σκορ 25-16.

Η ομάδα της Πάφου μπήκε πιο επιθετικά στη δεύτερη περίοδο και με 8 σερί πόντους μείωσε στο 25-24 στο 13’, ενώ στο ίδιο λεπτό ισοφάρισε σε 27-27. Η ομάδα της Έγκωμης κρατούσε ελαφρύ προβάδισμα μέχρι το 18’, όταν ο το lay up Rogers έδωσε εκ νέου προβάδισμα στον ΑΠΟΠ με 34-33.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι παίκτες του Λεκισβίλη διατηρούσαν το προβάδισμά τους. Στο 23’ με 3 εύστοχες βολές του Perry και αμέσως μετά να ευστοχεί σε τρίποντο, το σκορ διαμορφώθηκε στο 52-37. Η ομάδα της Πάφου κατάφερε να ελέγχει το παιχνίδι μέχρι το τελευταίο σφύριγμα και να φύγει με το διπλό με σκορ 79-62.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 25-16, 35-40, 47-62, 62-79

ΕΘΑ (Κυριάκος Γιαγκουλής)

Gorman 2, Χ`Κώστας 17 (3), Νεοφύτου 2, Κυριακίδης 15 (3), Stevenson 20, Παρασκευά, Βατυλιώτης, Τουλουμής, Φουλλίδης, Ορφανός 6

ΑΠΟΠ (Αλέξης Λεκισβίλη)

Whitfield 12 (2), Perry 19 (3), Rogers 21 (1), Δημητρίου 4, Παπαδημητρίου 2, Coleman 17 (2), Σταύρου 2, Αηδονίδης, Κουτσίδης, Σάββα

ΕΘΑ: Τελευταία Ενημέρωση

Έγραψαν ιστορία στην Basket League

O 17χρονος Στέφανος Τίγκας (ΑΕΛ) και ο 18χρονος Γιώργος Κωνσταντίνου (ΕΘΑ) ξεπέρασαν τους 100 πόντους στην Α’ κατηγορία