Η ΑΕΚ... σκούπισε το ΑΠΟΕΛ

Και πάει τελικό για 11η σερί φορά

Την πρόκριση για την τελική φάση των πλέι-οφ του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ της Basket League, εξασφάλισε η Πετρολίνα ΑΕΚ, η οποία στην αναμέτρηση που έγινε στο «Κίτιον», κέρδισε τον ΑΠΟΕΛ Περεστρόικα με 88-74 και έτσι, με σκορ νικών 3-0, σφράγισε την πρόκριση μέσα από το ζευγάρι των θέσεων 1 & 4.

Ήταν ένα συναρπαστικό παιχνίδι ως και τα τελικά χρονικά του σημεία, αλλά στο τέλος η ΑΕΚ άνοιξε τη διαφορά, για να φθάσει στη νίκη, ενώ στο ημίχρονο ο ΑΠΟΕΛ είχε προηγηθεί με 43-41.

Κορυφαίος για τη νικήτρια ήταν ο Bishop (14 πόντοι, 6/7 βολές, 4/7 δίποντα, 13 ριμπάουντ).

Αργός ο ρυθμός στο ξεκίνημα της αναμέτρησης, χωρίς να σημειωθεί κάποια σημαντική διακύμανση, αν και το προβάδισμα, άλλαζε κάτοχο και ενώ στο 5`, ο ΑΠΟΕΛ είχε προηγηθεί με 12-10 και λίγο μετά, με 14-11. Ωστόσο η ΑΕΚ «απάντησε» με 8-0 σερί, για να προσπεράσει με 19-14 και αφού στη συνέχεια, κράτησε μιαν σταθερή διαφορά γύρω στο +5, προηγήθηκε στο 10λεπτο με 21-16.

Αν και στην αρχή της 2ης περιόδου η ΑΕΚ προηγήθηκε με 23-16, στη συνέχεια με 6-0 σερί ο ΑΠΟΕΛ, μείωσε σε 23-22 και όσο για τα μετέπειτα χρονικά σημεία, η ΑΕΚ συντηρούσε ένα ελαφρύ προβάδισμα, σε ένα ρυθμό που ήταν αργός.

Στο 15`, το σκορ είχε πάει στο 33-29 πάντα για τη γηπεδούχο.

Όμως στη συνέχεια ο ΑΠΟΕΛ, βρίσκοντας αμυντικές κυρίως λύσεις, για να προσπεράσει στο τέλος του ημιχρόνου με 43-41.

Προβάδισμα με +5 για τον ΑΠΟΕΛ στην αρχή της 3ης περιόδου (46-41), αλλά στη συνέχεια η ΑΕΚ, με βελτιωμένη άμυνα, δημιούργησε ένα 8-2 σερί, για να προσπεράσει με 49-48.

Όμως στη συνέχεια ήταν ο ΑΠΟΕΛ που είχε τον πρώτο λόγο, καθώς κατάφερε να αποσπαστεί με διαφορά +7 (59-52) και βέβαια, όσο κυλούσε ο χρόνος, τόσο πιο πολύ ανέβαινε και το ενδιαφέρον.

Ωστόσο στα τελικά χρονικά σημεία της 3ης περιόδου, η ΑΕΚ βρήκε λύσεις και στο 30`, μείωσε στην ελάχιστη τιμή και με το σκορ να φθάνει στο 64-63.

Ξεκίνημα με 6-0 σερί για την ΑΕΚ στην αρχή της 4ης περιόδου και προβάδισμα με 69-64 για τη γηπεδούχο, αλλά βέβαια τίποτα δεν είχε ακόμα κριθεί, καθώς στη συνέχεια ο ΑΠΟΕΛ, μείωσε σε 74-72, αλλά στη συνέχεια ο ΑΠΟΕΛ, έχασε με 5 φάουλ τον Blackmon και ενώ λίγο μετά, η ΑΕΚ προηγήθηκε με 81-72.

Κάτι που συνέβη στο 37` και πλέον η ΑΕΚ ήταν κοντά στη νίκη, την οποία τελικά κατέκτησε με τελικό σκορ 88-74.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-16, 41-43,  63-64, 88-74.

Πετρολίνα ΑΕΚ (Χριστόφορος Λειβαδιώτης): Bishop 14, Hollingsworth 22, Brown 16 (1), Παντελή 6, Μαντοβάνης 6, Σιμιτζής 15 (3), Σιζόπουλος 7 (2), Λοϊζίδης, Patton 2.

ΑΠΟΕΛ Περεστρόικα (Νικόλας Παπαδόπουλος): Blackmon 23 (2), Κοιλαράς, Σολωμού 6, McKinnis 12, Nottage 18 (4), Σοφοκλέους, Γιανναράς 4, Γεωργακούδης, Παπαμιχαήλ 9 (1),  Πυρίλλης, Galloway 2.