Σπουδαίο διπλό μέσα στο Κόσοβο για την ΑΕΛ

Επικράτησε με 94-84 της Πέτζα

Στην 4η της νίκη σε πέντε συνολικά αγώνες, για τη Βαλκανική λίγκα σημείωσε απόψε η Payabl. EKA AEΛ, καθώς κέρδισε μέσα στην έδρα της Πέτζα του Κοσσόβου με 94-84.

Η ΑΕΛ αν και έχανε στην αρχή με 11-2, στη συνέχεια πήρε το προβάδισμα, το οποίο δεν απώλεσε ως και το τέλος του αγώνα, ενώ στο ημίχρονο προηγήθηκε με 55-43.

Η διαφορά, ήταν σταθερά πάνω από το +10 για την ομάδα της Λεμεσού, που είχε για κορυφαίο τον Makuoi (24 πόντοι, 2/4 βολές, 11/12 δίποντα, 9 ριμπάουντ).

Σημειώνεται ότι στο παιχνίδι υπήρξαν διακοπές λόγω τεχνικών προβλημάτων, ενώ δεν λειτούργησε ο κανονικός ηλεκτρονικός πίνακας.

Η έναρξη, καθυστέρησε για 20 περίπου λεπτά, ενώ σημειώθηκε και 5λεπτη καθυστέρηση στην έναρξη του 2ου ημιχρόνου, ενώ λίγο μετά την έναρξη, σημειώθηκε και νέα διακοπή, που κράτησε γύρω στα 15 λεπτά.

Την ερχόμενη Πέμπτη, η ΑΕΛ θα δώσει το έκτο της παιχνίδι στη διοργάνωση, καθώς θα αντιμετωπίσει πάλι στο Κόσσοβο, την Πρίστινα.

Δυνατό ξεκίνημα για την Peja, με τη γηπεδούχο ομάδα να προηγείται στην αρχή με 11-2, αλλά η ΑΕΛ αντιδρώντας άμεσα, δημιούργησε ένα σερί 10-0, για να προσπεράσει με 12-11, σε ένα πολύ ενδιαφέρον ξεκίνημα στην αναμέτρηση.

Όλα αυτά, σε έναν γρήγορο ρυθμό και ενώ στη συνέχεια το προβάδισμα άλλαζε συνεχώς κάτοχο, με το σκορ να φθάνει στο 16-14 για την Peja, αλλά και πάλι οι Γαλαζοκίτρινοι, βρήκαν ρυθμό και με ένα νέο σερί, τη φορά αυτή με 12-3, προσπέρασε με 26-19 στο 8` και με την ολοκλήρωση της 1ης περιόδου, η ΑΕΛ ήταν μπροστά με 30-22.

Συνεχίζοντας στον πολύ καλό ρυθμό που είχε η ΑΕΛ κατά την 1η περίοδο και στις αρχές της 2ης, συντήρησε μια διαφορά γύρω στο +8, στα αρχικά χρονικά σημεία.

Αν και στο παιχνίδι υπήρχε πιο αργός ρυθμός, σε σχέση με την 1η περίοδο, εν τούτοις, χάριν στο συνεχόμενο σκοράρισμα του Deandre Davis, οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 35-32, λίγο πριν το 15`, όμως χάριν στην ευστοχία από την περιφέρεια, η ΑΕΛ αύξησε το προβάδισμα στο +12 (48-36), κάτι που συνέβη λίγο πριν το 18`, με τη γαλαζοκίτρινη ομάδα, να έχει πολύ καλό ρυθμό στο παιχνίδι της, σε συνδυασμό με την ευστοχία της στην επίθεση.

Με την ολοκλήρωση του ημιχρόνου, η ΑΕΛ προηγήθηκε με 55-43.

Χωρίς μεταβολή παρέμεινε το σκορ στα περίπου 3 πρώτα λεπτά της 3ης περιόδου, ενώ στη συνέχεια ο ρυθμός έγινε αργός, αλλά η ΑΕΛ κατάφερε να αποκτήσει προβάδισμα με +13, όταν προηγήθηκε με 60-47.

Λίγο μετά, παρατηρήθηκε διακοπή στο παιχνίδι λόγω τεχνικών προβλημάτων και ξανάρχισε μετά από περίπου 15 λεπτά.

Όμως η ΑΕΛ δεν έχασε το ρυθμό της και στη συνέχεια, απέκτησε προβάδισμα 14πόντων, όταν προηγήθηκε με 70-56, λίγο πριν το 18`, ενώ με την ολοκλήρωση της 3ης περιόδου, το προβάδισμα της ΑΕΛ, παρέμεινε στο +14, όταν προηγήθηκε με 73-59.

Shepherd και Makuoi, συνέχιζαν να δίνουν λύσεις στην ΑΕΛ στο σκοράρισμα και αυτό, τη βοήθησε να κρατά τη διαφορά πάνω από το +10, στις αρχές της 4ης περιόδου, όταν οι γηπεδούχοι, προσπάθησαν να πιέσουν και λίγο μετά το 35`, μείωσαν σε 83-74.

Όμως η ΑΕΛ έδειχνε ικανή να ανταπεξέλθει στην πίεση που δεχόταν, καθώς εύρισκε λύσεις στην επίθεση και τελικά έφθασε στη νίκη με 94-84.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-30, 43-55, 59-73, 84-94.

Peja (Rami Hadar): Mala 3 (1), D. Davis 25 (4), Qallaka 13 (1), J. Davis 15, Ismaili 14 (2), Thomas 7 (1), Zequiri 7.

Payabl. EKA AEΛ (Κάλια Παπαδοπούλου): Μάρκου 6 (2), Mcclure 22 (4), Μύθιλλος, Shepherd 29 (1), Makuoi 24, Flowers 13 (3), Γεωργίου.

ΑΕΛ: Τελευταία Ενημέρωση

Έγραψαν ιστορία στην Basket League

O 17χρονος Στέφανος Τίγκας (ΑΕΛ) και ο 18χρονος Γιώργος Κωνσταντίνου (ΕΘΑ) ξεπέρασαν τους 100 πόντους στην Α’ κατηγορία