Απέκλεισε την ΑΕΛ και πέρασε στα ημιτελικά ο Απόλλωνας!

Οι «κυανόλευκοι» επικράτησαν με 92-68

Ο Dynatron Απόλλων, είναι τελικά η ομάδα που συμπληρώνει την ημιτελική φάση των πλέι-οφ, καθώς στο αποψινό εντός έδρας παιχνίδι, που ήταν για το ζευγάρι της προημιτελικής φάσης της ΟΠΑΠ Basket League, στο πλαίσιο των θέσεων 4 & 5, κέρδισε την Payabl. EKA ΑΕΛ και έτσι, με σκορ νικών 2-1, εξασφάλισε την πρόκριση για την ημιτελική φάση, όπου θα αντιμετωπίσει τον Κεραυνό, στο ζευγάρι των θέσεων 1 & 4, με την ερυθροκίτρινη ομάδα, να είναι αυτή που θα έχει το αρχικό πλεονέκτημα έδρας.

Ο Απόλλωνας κέρδισε με σκορ 92-68 και είχε για κορυφαίο τον Adway (15 πόντοι, 3/3 βολές, 6/10 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 12 ριμπάουντ).

Με προβάδισμα για τον Απόλλωνα ξεκίνησε η αναμέτρηση και οι γαλάζιοι, είχαν προηγηθεί με 7-2 και λίγο μετά, με 10-5. Όμως στο 5` και μετά από σερί 10-4, η ΑΕΛ προσπέρασε με 15-14 και από το σημείο εκείνο, ως και την ολοκλήρωση της 1ης περιόδου, το προβάδισμα εναλλασσόταν και στο 10λεπτο, οι δυο ομάδες ήταν ισόπαλες με 22-22, σε ένα πλούσιο θέαμα, με τον Acquaah, να δίνει αρκετούς πόντους στους γηπεδούχους, τη στιγμή που η ΑΕΛ είχε πιο μοιρασμένες εκτελεστικές λύσεις.

Δυναμικό ήταν το ξεκίνημα του Απόλλωνα στη 2η περίοδο, καθώς οι γηπεδούχοι με 13-4, είχαν προηγηθεί με 35-26, κάτι που έγινε στο 13`. Παρότι στη συνέχεια η ΑΕΛ μείωσε κάπως, εν τούτοις με κύριο όπλο τη δυνατή άμυνα που παρουσίασαν οι του Απόλλωνα σε αυτά τα χρονικά σημεία, στη συνέχεια αύξησαν τη διαφορά στους 11 (40-29). Ωστόσο η ομάδα της ΑΕΛ, συνέχισε να παλεύει, για να μειώσει σε 41-33 στο 19` και ενώ με το τέλος του ημιχρόνου, το σκορ διαμορφώθηκε στο 43-33 για τον Απόλλωνα.

Όπως και στη 2η περίοδο, έτσι και στην 3, ήταν ο Απόλλωνας που έκανε δυνατό ξεκίνημα και έτσι, δημιουργώντας ένα σερί 12-2, ανέβασε τη διαφορά στους 20 πόντους (55-35 στο 24`) και πλέον, τα πράγματα γίνονταν δύσκολα για την ΑΕΛ, που έψαχνε τρόπο αντίδρασης. Ωστόσο, είχε πρόβλημα στον εκτελεστικό τομέα, όπου ο Waterman του Απόλλωνα, έδινε συνεχείς λύσεις. Όλα αυτά, είχαν σαν αποτέλεσμα να παραμένει σε ψηλά επίπεδα η διαφορά και στο τέλος της 3ης περιόδου, οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 67-45.

Πλέον τα πράγματα φαινόταν ότι δύσκολα θα άλλαζαν ενόψει της 4ης περιόδου μιας και η διαφορά, ήταν στους 22 πόντους. Στο 32`, η διαφορά ανέβηκε στους 26 πόντους και όσο λιγόστευε ο χρόνος, τόσο πιο κοντά στην πρόκριση πλησίαζε η ομάδα του Απόλλωνα...

Στο 35`, το σκορ πήγε στο 78-56 και στα τελικά χρονικά σημεία του αγώνα, η διαφορά κυμαινόταν γύρω στο +20 για τον μετέπειτα νικητή Απόλλωνα, που τελικά κέρδισε την αναμέτρηση με σκορ 92-68.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-22, 43-33, 67-45, 92-68.

Dynatron Απόλλων (Θωμάς Νίκου): Waterman 24 (2), Adway 15, Acquaah 15 (1), Ηλιάδης 14 (2), Παντούρης 11 (3), Χ`Κώστας 5 (1), Λοϊζίδης 2, Mitchell 6 (1).

Payabl. EKA ΑΕΛ (Κάλια Παπαδοπούλου): Buchanan 4, Henderson 20 (2), Yarbrough 3, Μονιάτης, Γεωργίου 19 (2), Averette 14 (2), Στυλιανού, Ασωνίτης 3, Γρίβας, Αρμακόλας, Εύζωνας 2, Τίγκας 3.

ΑΠΟΛΛΩΝ: Τελευταία Ενημέρωση