Θρίαμβος για τον Ολυμπιακό: Ιστορική πρόκριση στον τελικό του EHF European Cup

Πανηγύρισε ιστορική πρόκριση

Έγραψε ιστορία ο Ολυμπιακός! Με επιβλητική εμφάνιση απέναντι στη Φερεντσβάρος, οι «ερυθρόλευκοι» επικράτησαν με σκορ 39-32 στη ρεβάνς των ημιτελικών του EHF European Cup και προκρίθηκαν στον τελικό για πρώτη φορά στην ιστορία τους!

Η ομάδα του Ζέλικο Μπάμπιτς είχε το πάνω χέρι σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης, έχοντας στο πλευρό της τη στήριξη αρκετού κόσμου που βρέθηκε στο κλειστό της Ηλιούπολης.

Ολυμπιακός-Φερεντσβάρος 39-32: Ιστορική πρόκριση στον τελικό του EHF European Cup

Στον τελικό θα αντιμετωπίσουν τον νικητή του ζευγαριού Βάλουρ-Μινάουρ Μάρε, με τους πρώτους να προγούνται 36-28 από το πρώτο ματς. Αξίζει να σημειωθεί πως δεν έχουν γίνει ακόμα γνωστές οι ημερομηνίες των διπλών τελικών.

Η Φερεντσβάρος ήταν αυτή που πήρε αρχικά προβάδισμα στο ματς, ως το 6-5 (8’) με τον Ολυμπιακό να μην την αφήνει να απομακρυνθεί. Οι «ερυθρόλευκοι» πήραν για πρώτη φορά προβάδισμα στο 10’ με 7-6 και άρχισαν σταδιακά να αυξάνουν τη διαφορά με μικρά σερί, ως το 21-18 του ημιχρόνου.

Στα πέντε πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου η Φερεντσβάρος μείωσε στα δύο γκολ (23-21). Ο Ολυμπιακός απάντησε με σερί τριών τερμάτων για το 26-21 στο 38’ και στα δύο επόμενα λεπτά εκτόξευσε τη διαφορά στο +6 (28-22).

Οι Ούγγροι προσπάθησαν να ξαναμπούν στο παιχνίδι στο 50’, όταν μείωσαν σε 33-29, όμως ο Ολυμπιακός απάντησε με επιμέρους σερί 4-1 και ξέφυγε στο +8 (37-29), ανοίγοντας τον δρόμο για την ιστορική πρόκριση με 39-32.

Πρώτος σκόρερ για τον Ολυμπιακό χρίστηκε ο Σάββας με δέκα τέρματα και ακολούθησε ο Σλίσκοβιτς με 8.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ- ΦΕΡΕΝΤΣΒΑΡΟΣ 39-32
Τα πεντάλεπτα: 3-4, 7-6, 12-10, 14-11, 17-16, 21-18 (ημχ), 24-21, 28-23, 32-26, 33-29, 37-30, 39-32
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπάμπιτς): Τζηράς 1, Καραμπουρνιώτης, Παπαβασίλης 5, Βίντα 2, Τζίμπουλας 1, Παπαντωνόπουλος, Κανδύλας 1, Σλίσκοβιτς 8, Δομπρής 2, Σμόκοτ, Πασσιάς 2, Μοντόρο, Σλαβούλιτσα, Κάβτσιτς 6, Μιχαηλίδης 1, Σάββας 10.
ΦΕΡΕΝΤΒΑΡΟΣ (Παστόρ): Μπόγκναρ 5, Φούζι 5, Νάγκι 8, Ιμρέ 2, Μπάλογκ 2, Πόρνταν, Ντεμπρετσένι 2, Μπόρμπελι, Γκίορι, Μίκιτα 6, Φούλοπ, Ζέπεσι, Μπουιντόσο, Κόβασικς 2
Διαιτητές: Τσερνάβσκις- Μπογκντάνοφς (Λετονία) Παρατηρητής: Βουκασίνοβιτς (Σερβία), Δίλεπτα: 4-5, Πέναλτι: 4/5-1/1