Αλώβητη και στα ντέρμπι η Ολυμπιάδα!

Σημαντική νίκη επί της Ανόρθωσης για το πρωτάθλημα πετόσφαιρας γυναικών

«ΣΩΤΗΡΕΙΟ»: ΑΝΟΡΘΩΣΙΣ –ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ ΝΕΑΠΟΛΕΩΣ 2-3 (16-25, 25-23, 19-25, 25-21, 16-18)

«Αλώβητη» έμεινε η Ολυμπιάδα Νεαπόλεως στο ντέρμπι της 14ης και τελευταίας αγωνιστικής του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Α Γυναικών. Την Τρίτη 22 Φεβρουαρίου 2022 κέρδισε μετά από αγώνα 124’ οι πρωτοπόρες κέρδισαν μέσα στο «ΣΩΤΗΡΕΙΟ» την Ανόρθωση με 2-3 σετ και πάει στον Όμιλο Τίτλου με +2 από τον δεύτερο Property Gallery Απόλλωνα.

O βαθμός που άφησε στην Αγλαντζιά η Ολυμπιάδα βάζει «φωτιά» στη δεύτερη φάση αφού αναμένεται συναρπαστική μάχη στους έξι κρίσιμους αγώνες για τον τίτλο. Η Ανόρθωσις είναι στην 4η θέση με 23 βαθμούς και έχει άλλο ένα αγώνα στην κανονική διάρκεια με την ΑΕΚ το Σάββατο.

Μετά τα μέσα του πρώτου σετ η Ολυμπιάδα ανέβηκε και πήρε διαφορά στο σκορ 11-16 την οποία αύξησε 14-22 και κέρδισε το σετ με 16-25 σε 20’ ανοίγοντας το σκορ .

Η Ανόρθωσις αντέδρασε στο δεύτερο σετ και προηγήθηκε 08-03. Η Ολυμπιάδα ισοφάρισε 10-10, αλλά η Ανόρθωσις πήρε εκ νέου σημαντικό προβάδισμα 17-13. Η ομάδα της Νεάπολης μπήκε στο σετ για τα καλά μειώνοντας στον πόντο 19-18 ενώ προηγήθηκε με +2 ανατρέποντας τα δεδομένα 19-21. Οι δυο ομάδες στα τελικά στάδια ήταν ισόπαλες 23-23 αλλά η Ανόρθωσις κέρδισε το σετ 25-23 σε 27’.

Προμήνυμα ντέρμπι και στα αρχικά στάδια του τρίτου σετ όταν οι δυο ομάδες ήταν ισόπαλες 05-05, με την Ολυμπάδα να αυξάνει στους τέσσερις 05-09. Η ομάδα του Γ. Νικολάκη διατηρούσε το προβάδισμα των τεσσάρων πόντων 13-17, αλλά η «Μεγάλη Κυρία» αντέδρασε και μείωσε στο -2 17-19, αλλά η Ολυμπιάδα πήρε σημαντικό προβάδισμα στο σκορ 19-23 και πήρε το σετ με 19-25 και το ταμπλό στο «ΣΩΤΗΡΕΙΟ» έγραψε 1-2 σετ.

Χέρι – χέρι πήγαιναν οι δυο προσφυγικές ομάδες στο τέταρτο σετ αφού καμιά εκ των δυο δεν φάνηκε να επιβάλλεται 05-05, 13-13, 15-15. Η Ανόρθωσις κατόρθωσε να ξεφύγει 19-16 και να αποκτά ψυχολογία ενόψει της τελικής ευθείας του σετ. Η ομάδα του Djordjevic διατηρούσε το +3 23-20 και έφθασε δυο βήματα πριν από την κατάκτηση του σετ και την ισοφάριση σε 2-2 και το πέτυχε κερδίζοντας 25-21 σε 27’.

Στο τάϊ – μπρέικ οι δυο ομάδες συμβάδιζαν 02-02 και 07-07. Το ίδιο μοτίβο συνεχίστηκε και μετά την αλλαγή του τερέν 10-10. Η Ανόρθωσις προηγήθηκε 13-11 και «άγγιξε» το σετ και τη νίκη, αλλά η Ολυμπιάδα προηγήθηκε 13-14 , ωστόσο τα πάντα κρίθηκαν στους έξτρα πόντους αφού οι δυο ομάδες τα έδωσαν όλα για τη νίκη. Οι δυο πόντοι κατέληξαν στο «σακούλι» της Ολυμπιάδας που κέρδισε 16-18 σε 25’και το ντέρμπι με 2-3 σετ.

ΑΝΟΡΘΩΣΙΣ(D. DJORDJEVIC): Βασιλείου, Nikolova, Χαραλάμπους, Shvanska, Ριαλά, Zεμπύλα – Λίμπερο: Δαϋίδ – Αλλαγές: Κωνσταντίνου, Τζιακίδου.

ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ ΝΕΑΠΟΛΕΩΣ (Γ. ΝΙΚΟΛΑΚΗΣ): Λεωνίδου, Drodz, Hudima, Cutworth, Mudritskaya, Μανίταρου – Λίμπερο: Χριστοφόρου – Aλλαγές: Donchuk, Πέτρου.

Αναβλήθηκε ο αγώνας Νέα Σαλαμίνα – Lemesos Volleyball

Ο αγώνας Νέα Σαλαμίνα – Lemesos Volleyball αναβλήθηκε λόγω ενημέρωσης από τη Νέα Σαλαμίνα για ύπαρξη ενός θετικού κρούσματος. Ο αγώνας ορίστηκε το Σάββατο 26 Φεβρουαρίου 2022 στις 20:00 στο Γυμνάσιο Αγ. Νεοφύτου.

Για την ολοκλήρωση της ρέγκιουλαρ σίζον απομένουν οι αγώνες ΑΕΚ –Ανόρθωσις και Νέα Σαλαμίνα – Lemesos Volleyball το Σάββατο στις 20:00 . Oι Όμιλοι Τίτλου και Διαβάθμισης διαμορφώνονται ως εξής: