Έχασε και από την Μπράιτον και πηγαίνει «πληγωμένη» στο Φάληρο η Άστον Βίλα!

Η ομάδα του Ουνάι Έμερι δεν ήταν καλή και γνώρισε δεύτερη στη σειρά ήττα μετά την τεσσάρα από τον Ολυμπιακό

Πληγωμένη έρχεται στο «Γεώργιος Καραϊσκάκης» για τον δεύτερο ημιτελικό του Europa Conference League η Άστον Βίλα! Η ομάδα του Ουνάι Έμερι δεν ήταν καλή και γνώρισε δεύτερη στη σειρά ήττα, αφού μετά την τεσσάρα από τον Ολυμπιακό, ηττήθηκε 1-0 στο «Άπεξ» από την ανώτερη σε όλο το ματς Μπράιτον.

Αγχώνονται πλέον για την τετράδα οι «Villains», οι οποίοι βρίσκονται στο +7 από την Τότεναμ, η οποία έχει όμως και δύο αγώνες λιγότερους, ενώ την ίδια ώρα έχασαν τον Ρότζερς με τραυματισμό και μένει να φανεί αν το πρόβλημά του είναι σοβαρό.

Στα αμιγώς αγωνιστικά, η Μπράιτον ήταν καθόλα ανώτερη στο μεγαλύτερο διάστημα του παιχνιδιού. Με τον Αντίγκρα να κάνει τρομερή εμφάνιση και να είναιο κινητήριος μοχλός, οι γηπεδούχοι απειλούσαν διαρκώς την εστία του Όλσεν, ο οποίος έκανε μεγάλο ματς και κατέβασε τα ρολά.

Οι «γλάροι» κυριαρχούσαν στον αγωνιστικό χώρο, είχαν περιορίσει στο έπακρο τους Γουότκινς-Ντιαμπί και φάνταζε θέμα χρόνου να βρουν το γκολ. Τα λεπτά περνούσαν, όμως, και αυτό δεν ερχόταν, ενώ ανησύχησαν μόλις μια φορά στο ματς όταν η σουτάρα του Κας από τα 25 και βάλε μέτρα πέρασε λίγο άουτ.

Η υπεροχή και πίεση των γηπεδούχων μετουσιώθηκε τελικά σε γκολ, όταν ο Αντίγκρα κέρδισε πέναλτι. Ο… άχαστος φέτος με 13/13 εκτελέσεις Ζοαό Πέδρο πήρε την μπάλα, αλλά νικήθηκε από τον Όλσεν. Ωστόσο, ο ίδιος ποδοσφαιριστής πήρε το ριμπάουντ και με κεφαλιά από το ύψος της μικρής περιοχής εκτέλεσε για το 1-0 μέσα σε ξέφρενους πανηγυρισμούς στο 87ο λεπτο.

Σκορ το οποίο έμεινε μέχρι το φινάλε, αφού η Άστον Βίλα δεν κατάφερε να φτιάξει την παραμικρή τελική και έφυγε από το «Άπεξ» με άδεια χέρια.