Φουλ για τετράδα η Άστον Βίλα

Καθάρισε με ηγέτες Μπέιλι-Γουότκινς!

Εδραιώνεται στην πρώτη τετράδα της Premier League και… γλυκοκοιτάζει το Champions League η Άστον Βίλα! Η αντίπαλος του Ολυμπιακού στα ημιτελικά του Conference League καθάρισε με ανατροπή την Μπόρνμουθ (3-1), έχοντας για μεγάλους πρωταγωνιστές τους Μπέιλι-Γουότκινς!

Στο +6 από την πέμπτη θέση και την Τότεναμ η Βίλα, αλλά η ομάδα του Άγγελου Ποστέκογλου έχει και δύο παιχνίδια λιγότερα. Την ίδια ώρα, οι φιλοξενούμενοι παραμένουν λίγο κάτω από τη μέση της βαθμολογίας, ωστόσο είναι ασφαλείς και δεν κινδυνεύουν.

Η Μπόρνμουθ σόκαρε τους φιλοξενούμενους, αφού προηγήθηκε στο 31ο λεπτό με το πέναλτι του Σολάνκε. Ένα τέρμα που έδειξε να ξυπνά τους γηπεδούχους, οι οποίοι πήραν τα ηνία του αγώνα, πίεσαν για να βρουν την ισοφάριση πριν το ημίχρονο και το κατάφεραν, με τον Μπέιλι να σερβίρει το 1-1 του Ρότζερς.

Ο Γουότκινς ανέλαβε τον ρόλο του δημιουργού στη συνέχεια, φτιάχνοντας πρώτα το 2-1 του Ντιαμπί στο 57’, αλλά και το 3-1 του Μπέιλι είκοσι λεπτά αργότερα, με την Άστον Βίλα να κατεβάζει ταχύτητα στο φινάλε και να διαχειρίζεται άψογα το προβάδισμά της, φτάνοντας σε άλλη μία νίκη τη φετινή σεζόν.

Παρά το τρίποντο και την τριάρα, η ομάδα του Ουνάι Έμερι έβγαλε αμυντικά ζητήματα, έφαγε φάσεις και είχε θέματα, αλλά από τη στιγμή που κατάφερε να μπει μπροστά στο σκορ, διαχειρίστηκε σωστά τον αγώνα.

Η ενδεκάδα της Άστον Βίλα: Μαρτίνες – Κας, Κόνσα, Τόρες, Ντίνιε – Τίλεμανς, ΜακΓκιν – Μπέιλι (88’ Κάρλος), Ντιαμπί (90’+4’ Ντουράν), Ρότζερς – Γουότκινς.

Την ίδια ώρα, η Κρίσταλ Πάλας πήρε σπουδαία νίκη, αφού διέλυσε με 5-2 την Γουέστ Χαμ και απομακρύνθηκε από τα χαμηλά της βαθμολογίας.