Πρόκριση με ζόρι, τύχη και… σπρώξιμο η Ρεάλ Μαδρίτης

Έπαιξε με τη φωτιά απέναντι στην εξαιρετική Λειψία

Με το... στανιό στα προημιτελικά του Champions League η Ρεάλ Μαδρίτης!

Στην επέτειο των 122 χρόνων από την ίδρυσή της, η ομάδα του Κάρλο Αντσελότι τα... είδε όλα από την εξαιρετική Λειψία, με τους «μερένχες» αφενός να βλέπουν να τους χαρίζεται αποβολή του Βινίσιους στο 54', και αφετέρου την τύχη να τους χαμογελά στο 90+2' με το δοκάρι να σταματά το σουτ του Ντάνι Όλμο, με τη ματσάρα στο «Μπερναμπέου» να ολοκληρώνεται με σκορ 1-1!

Στο… μυαλό του κόουτς:

Ο Κάρλο Αντσελότι παρέταξε τη Ρεάλ Μαδρίτης με σύστημα 4-4-1-1. Κάτω από την εστία ξεκίνησε ο Λούνιν, με τους Καρβαχάλ, Ρίντιγκερ, Νάτσο και Μεντί να αποτελούν την τετράδα της άμυνας. Στον άξονα βρέθηκαν οι Κρος, Τσουαμενί, Καμαβινγκά και Βαλβέρδε, με τον Μπέλιγχαμ να κινείται σε ελεύθερο ρόλο πίσω από τον μοναδικό προωθημένο, Βινίσιους.

Από την άλλη, ο Μάρκο Ρόζε επέλεξε το 4-4-2 για τη Λειψία. Στο τέρμα για ακόμα μία φορά ήταν ο Γκουλάσι, με τους Χέντρικς, Ορμπάν, Λουκεμπά και Ράουμ στην τετράδα της άμυνας. Χαϊνταρά και Σλάγκερ ξεκίνησαν στον άξονα, με τους Όλμο και Σίμονς στις δύο πτέρυγες και τους Οπεντά και Σέσκο στο δίδυμο της επίθεσης.

Το ματς:

Όπως και στο πρώτο παιχνίδι στη Γερμανία, έτσι και στο «Σαντιάγκο Μπερναμπέου», η Λειψία ήταν εκείνη που μπήκε πολύ δυναμικά στο ματς, έχοντας ψηλά τις γραμμές της και πιέζοντας ασφυκτικά την αντίπαλη άμυνα. Από την άλλη, η Ρεάλ τηρούσε… στάση αναμονής, με τη «βασίλισσα» να μοιάζει να «στρογγυλοκάθεται» στο υπέρ της 1-0 του πρώτου αγώνα, με αποτέλεσμα να κλείνει χώρους και να περιμένει στο δικό της μισό.

Η πρώτη φάση του αγώνα πάντως άνηκε στους «μερένχες», όταν μετά από σέντρα του Τσουαμενί από τα δεξιά, ο Βινίσιους με τον ώμο (!) προσπάθησε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα στο 12’. Η απάντηση της Λειψίας ήταν άμεση, αφού δευτερόλεπτα αργότερα, βγήκε ταχύτατα στην αντεπίθεση με τον Οπεντά να πλασάρει άουτ. Στο 16’, σε μια παρόμοια φάση, οι «ταύροι» σπατάλησαν μεγάλη ευκαιρία με τον Βέλγο, ο οποίος από πλεονεκτική θέση δεν βρήκε εστία σε νέα φάση των Γερμανών στο τρανζίσιον.

Οι γηπεδούχοι, πιστοί στο πλάνο του Κάρλο Αντσελότι, παρέμεναν σε κατάσταση άμυνας, μην παίρνοντας το παραμικρό ρίσκο στο επιθετικό κομμάτι. Κάτι που δημιούργησε μεγάλη δυσφορία στις εξέδρες του «Μπερναμπέου», αφού ο κόσμος των Μαδριλένων συχνά αποδοκίμαζε τους ποδοσφαιριστές της ομάδας του!

Η Ρεάλ ουσιαστικά δεν απείλησε ποτέ στο πρώτο 45λεπτο, με τη Λειψία να ήταν εκείνη πιο δραστήρια, έχοντας νικήσει κατά κράτος την αντίπαλό της μέσα στον αγωνιστικό χώρο. Μάλιστα, οι φιλοξενούμενοι απείλησαν εκ νέου στο 41’ με το φαλτσαριστό σουτ του Σίμονς να βγάζει δύσκολα με γροθιές ο Λούνιν. Ένα λεπτό αργότερα, η ομάδα του Μάρκο Ρόζε είχε τη μεγαλύτερη στιγμή του ματς, όταν μετά από κόρνερ, η μπάλα στρώθηκε στον Οπεντά, ο οποίος από καλό σημείο έπιασε ένα δυνατό σουτ, με την μπάλα να περνάει ελάχιστα δίπλα από το δεξί δοκάρι.

Η αποκαρδιωτική εμφάνιση της Ρεάλ στο πρώτο μέρος «θορύβησε» τον Αντσελότι, ο οποίος με την έναρξη της επανάληψης έριξε στον αγωνιστικό χώρο τον Ροντρίγκο αντί του Καμαβινγκά. Η είσοδος του Βραζιλιάνου, αλλά και η πιο επιθετική προσέγγιση των γηπεδούχων στο δεύτερο 45λεπτο άλλαξε άρδην την εικόνα του αγώνα. Στο 48', λίγο έλειψε πάντως η Ρεάλ να κάνει το λάθος, με τον Οπεντά να προλαβαίνει την έξοδο του Λούνιν, αλλά ο κίπερ των γηπεδούχων πρόλαβε και γύρισε μπλοκάροντας το γύρισμα του νεαρού φορ.

Στη συνέχεια, οι «μερένχες» ανέβασαν στροφές απειλώντας στο 51' και το 52' με τα σουτ των Ροντρίγκο και Καρβαχάλ. Στο 54', ο διαιτητής, Νταβίντε Μάσα, όπως και ο VAR, Μασιμιλιάνο Ιράτι, δεν είδαν ξεκάθαρη κόκκινη του Βινίσιους, χαρίζοντας την αποβολή στον Βραζιλιάνος, ο οποίος κιτρινίστηκε για το φάουλ στον Ορμπάν, ενώ στη συνέχεια έσπρωξε τον αντίπαλό του από τον λαιμό εκτός φάσης!

Με τη συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα, η Ρεάλ είχε μια πολύ καλή στιγμή το φαλτσαριστό σουτ του Μπέλιγχαμ να σταματά στα σώματα, ενώ, τρία λεπτά αργότερα, το διαγώνιο σουτ του Ροντρίγκο έβγαλε δύσκολα σε κόρνερ ο Γκουλάσι. Τελικά, οι Ισπανοί βρήκαν το γκολ στο 65ο λεπτό, όταν έκλεψαν την μπάλα στην περιοχή τους, βγήκαν στην αντεπίθεση με τον Μπέλιγχαμ, ο οποίος πανέξυπνα έσπασε στη διαγώνια κίνηση του Βινίσιους, με τον Βραζιλιάνο μέσα από την περιοχή να κάνει το 1-0!

Παρά το σοκ, η ομάδα του Μάρκο Ρόζε δεν τα... έχασαν, αλλά αντιθέτως βγήκαν κατευθείαν στην επίθεση, «αγγίζοντας» το γκολ της ισοφάρισης στο 67', με τον Ρίντιγκερ να βγάζει σωτήρια σε κόρνερ το πλασέ του Σίμονς μέσα από την περιοχή! Η πίεση των «ταύρων» συνεχίστηκε και απέφερε καρπούς ένα λεπτό αργότερα, όταν μετά από φάση διαρκείας, ο Ράουμ έβγαλε τη σέντρα από τα αριστερά με τον Ορμπάν σε ρόλο σέντερ φορ να σκοράρει με πανέμορφη κεφαλιά για το 1-1!

Η δράση μεταφέρθηκε στο γήπεδο της Ρεάλ που αδυνατούσε να κρατήσει μπάλα. Σέσκο, Οπέντα και Ντάνι Όλμο σφυροκοπούσαν την εστία του Λουνίν, όμως δεν κατάφεραν να βρουν στόχο. Ο Όρμπαν με νέα κεφαλιά, αμαρκάριστος αυτήν τη φορά, είχε την ευχέρεια για την ανατροπή αλλά έστειλε την μπάλα άουτ.

Ο Αντσελότι έκανε επιθετικές αλλαγές αφού του έλειπαν οι κεντρικοί αμυντικοί στον πάγκο, ενώ το ίδιο έκανε και ο Ρόζε, για να φρεσκάρει τους δικούς του επιθετικούς και να δώσει ύψος για τα αναπόφευκτα γεμίσματα των τελευταίων λεπτών.

Αυτά δεν είχαν αποτέλεσμα, ακόμα κι αν ο Όλμο είχε δοκάρι σε ψιλοκρεμαστή λόμπα στο 90+2' κι έτσι η Ρεάλ κατάφερε ουσιαστικά με τη νίκη στη Γερμανία να πάρει μια πολύ δύσκολη πρόκριση στα προημιτελικά της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης.

Οι ενδεκάδες:
Ρεάλ Μαδρίτης (Κάρλο Αντσελότι): Λούνιν, Καρβαχάλ, Ρίντιγκερ, Νάτσο, Μεντί, Τσουαμενί, Κρος, Καμαβινγκά (46' Ροντρίγκο), Μπέλιγχαμ, Βαλβέρδε, Βινίσιους.
Λειψία (Μάρκο Ρόζε): Γκουλάσι, Χέντρικς, Ορμπάν, Λουκέμπα, Ράουμ, Χαϊνταρά, Σλάγκερ, Σιμόνς, Ντάνι Όλμο, Οπεντά, Σέσκο.