Καθάρισε για την Ουαλία ο Ράμσεϊ και διατηρεί ελπίδες για Euro!

Επικράτησε 2-0 στην έδρα της Λετονίας και παραμένει ζωντανή...

Πέρασε από τη Λετονία και συνεχίζει να ελπίζει η Ουαλία! Η ομάδα του Ρόμπερτ Πέιτζ επικράτησε 2-0 στο «Stadions Skonto» και έφτασε τους 7 βαθμούς, ούσα στο -3 από την Κροατία και την Τουρκία, οι οποίες αυτή τη στιγμή έχουν 10 και βρίσκονται στην προνομιούχο δυάδα που στέλνει στο Euro 2024.

Ισόβαθμη με την Αρμενία πλέον η Ουαλία και ένα… τρελό τρενάκι δημιουργείται πλέον ανάμεσα σε τέσσερις ομάδες, με τρεις «στροφές» να απομένουν για το φινάλε.

H βαθμολογία:

4ος όμιλος: Λετονία-Ουαλία 0-2

Το ματς:

Στα του παιχνιδιού, η Ουαλία είχε τον έλεγχο και βρισκόταν διαρκώς γύρω από την περιοχή της Λετονίας, πιέζοντας και ψάχνοντας φάσεις για το προβάδισμα. Τελικά αυτό ήρθε στο 29ο λεπτό από την άσπρη βούλα, με τον Ράμσεϊ να μετατρέπει σε γκολ το κερδισμένο πέναλτι για το 1-0, το οποίο παρέμεινε ως το φινάλε του ημιχρόνου.

Η Ουαλία ήταν καλύτερη και στο δεύτερο μέρος, ψάχνοντας το δεύτερο γκολ που θα της κλείδωνε το τρίποντο, με το VAR να γλιτώνει τη Λετονία αφού ο ρέφερι έκανε on field review και δεν απέβαλε τον Ικάουνιεκς. Τα λεπτά περνούσαν, οι γηπεδούχοι είχαν βγει όλοι μπροστά και έδιναν χώρους μπας και βρουν την ισοφάριση και τελικά οι φιλοξενούμενοι με τον Μπρουκτς στο 90’+6’ έγραψαν το τελικό 2-0.

Πηγή: sportfm.gr