Σπουδαίο «διπλό» της Δανίας στη Γαλλία, θρίαμβος της Αυστρίας στην Κροατία

Δανία και Αυστρία έκλεψαν την παράσταση κόντρα σε Γαλλία και Κροατία

Οι Σκανδιναβοί μπήκαν με το δεξί στο Nations League, πετυχαίνοντας ιστορική νίκη επί των «τρικολόρ», επικρατώντας 2-1 με ανατροπή. Αυτό ήταν το πρώτο τους «διπλό» απέναντι στον συγκεκριμένο αντίπαλο, ο οποίος είχε 6/6. Η Αυστρία επικράτησε κατά κράτος της Hrvatska, φεύγοντας με 3-0 από το Όσιγιεκ.

Η Γαλλία έδειξε στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους ότι μπορεί να σπάσει το τείχος της Δανίας χάρη στον Μπενζεμά, ο οποίος πέτυχε γκολάρα στο 51’. Με απίστευτο σόλο, τρύπησε την αντίπαλη άμυνα και άνοιξε το σκορ. Με αποτέλεσμα να φτάσει τα 50 γκολ στη σεζόν. Ο διακόπτης γύρισε από το 60’ και μετά, όταν μπήκε ο Κορνέλιους. Ο επιθετικός της Τράμπζνοσπορ ισοφάρισε στο 68’ και είκοσι λεπτά μετά ολοκλήρωσε την ανατροπή.

Για τον ίδιο όμιλο, η Αυστρία ισοπέδωσε την Κροατία. Κόντρα στη ροή του αγώνα, ο Αρναούτοβιτς βρήκε δίχτυα στο 41ο λεπτό και έραψε το παιχνίδι στα μέτρα των φιλοξενούμενων. Οι οποίοι επέβαλλαν τους κανόνες τους στο δεύτερο μέρος. Πάντως, ήταν και εξαιρετικά αποτελεσματικοί. Ο Γκρέγκοριτς έφερε πιο κοντά τη νίκη στους αυστριακούς στο 54’, ενώ ο Σάμπιτσερ την «κλείδωσε» στο 57’.