Βαθιά ανάσα για Μπόχουμ

Πρώτη της νίκη μετά από δύο μήνες

Με πρωταγωνιστή τον Κέβιν Στέγκερ, η Μπόχουμ μετά από οκτώ παιχνίδια, δίχως νίκη και για πρώτη φορά από τις 20 Φεβρουαρίου, πήραν μια νίκη ανάσα που τους φέρνει πάνω από την επικίνδυνη ζώνη, με 3-2 απέναντι στην Χόφενχαϊμ. Ο αγώνας κρίθηκε ουσιαστικά στο τελευταίο τέταρτο του πρώτου μέρους, με τους γηπεδούχους να σκοράρουν δις, ενώ η φιλοξενούμενη, μετά την απώλεια αυτή, είδε τις ελπίδες της για έξοδο στην Ευρώπη, να λιγοστεύουν.

Στο 34’ ο Κέβιν Στέγκερ με απευθείας εκτέλεση φάουλ, άνοιξε το σκορ για την ομάδα του Χάικο Μπούτσερ, για να έρθει και το δεύτερο χτύπημα στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου μέρους, με τον Πάσλακ με δεξί σουτ να γράφει το 2-0.

Στην επανάληψη η Μπόχουμ έψαξε και ένα 3ο τέρμα για να κλειδώσει τη νίκη της και με γκολ του Στέγκερ στο 64ο λεπτό από ασίστ του Μπροσίνσκι έγραψε το 3-0. Το φινάλε ωστόσο, βρήκε την Μπόχουμ να ζει στο άγχος, αφού ο Αντρέι Κράμαριτς με δύο δικά του γκολ στο 74ο λεπτό με δεξί σουτ και στο 84’ με άλλο ένα σουτ από ασίστ του Γκρίλιτς μείωσε σε 3-2, που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.