Πάτησε την Ατλέτικο με ηγέτη Χουάνμι η Κάντιθ

Και… αναπνέει!

Πάτησε την Ατλέτικο Μαδρίτης η Κάντιθ. Το «κίτρινο υποβρύχιο» επικράτησε 2-0 και μάλιστα με… άνεση της ομάδας του Τσόλο Σιμεόνε, έχοντας για μεγάλο πρωταγωνιστή και σκόρερ τον Χουάνμι.

Ένα τρίποντο που δίνει… φιλί ζωής και κρατά τους γηπεδούχους ζωντανούς στη μάχη για την αποφυγή του υποβιβασμού, ενώ οι φιλοξενούμενοι ενδεχομένως να μπλέξουν ακόμη περισσότερο για μια θέση στην τετράδα, με την Μπιλμπάο να έρχεται φουριόζα.

Αρκετά ισορροπημένο ήταν το πρώτο ημίχρονο, με τις δυο ομάδες να έχουν τις στιγμές τους, ωστόσο η Κάντιθ ήταν εκείνη που εκμεταλλεύτηκε πρώτη μια από αυτές. Συγκεκριμένα, ο Χουάνμι στο 24ο λεπτό άνοιξε το σκορ, ύστερα από ασίστ του Σομπρίνο. Η Ατλέτικο στη συνέχεια προσπαθούσε να διαχειριστεί την κατάσταση , αλλά έπαιζε νευρικά με αποτέλεσμα να κάνει αρκετά φάουλ. Κάπως έτσι, οι δυο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με τους γηπεδούχους να προηγούνται (1-0).

Με τον ίδιο ρυθμό ξεκίνησε και το δεύτερο ημίχρονο, με την Κάντιθ να είναι πιο ουσιαστική και περισσότερο δημιουργική. Ο Χουάνμι δεν άργησε να ξαναχτυπήσει και συγκεκριμένα στο 64ο λεπτό για το 2-0. Η ομάδα του Τσόλο Σιμεόνε ανέβασε κάποια στιγμή τις ταχύτητές της, ωστόσο η εικόνα της ήταν αποκαρδιωτική και δεν μπορούσε να κάνει και πολλά.

Από το 80’ και μετά η Κάντιθ ήταν περισσότερο απειλητική και ειδικότερα μέσα από στημένες φάσεις άγγιξε ορισμένες φορές και το τρίτο γκολ. Το σκορ παρέμεινε ως το φινάλε (2-0) με την ομάδα του Μαουρίτσιο Πελεγκρίνο να παίρνει μια βαθιά βαθμολογική ανάσα, αν και βρίσκεται ακόμα στην επικίνδυνη ζώνη, ενώ από την άλλη η Ατλέτικο έχασε την ευκαιρία να βρεθεί στο -1 από την 3η Τζιρόνα, ενώ η Μπιλμπάο πλησιάζει. Και φυσικά πλέον καλείται να επικεντρωθεί στη ρεβάνς για τη φάση των «16» με αντίπαλο την Ίντερ, όπου πρέπει να ανατρέψει το εις βάρος της 1-0 για να προκριθεί.