Όλα μηδέν στο «Μεστάγια»

Βαλένθια και Σοσιεδάδ έμειναν στο 0-0 και το σερί τους, χωρίς νίκη, διευρύνεται

Στο 0-0 έμειναν Βαλένθια και Σοσιεδάδ, αποτέλεσμα που δεν ευνοεί καμία από τις δυο ομάδες, καθώς επέκτειναν το σερί αγωνιστικών χωρίς νίκη στο πρωτάθλημα.

Η Σοσιεδάδ, προερχόμενη από συντριβή και αποκλεισμό στο Κύπελλο, από τη Μπέτις, είχε μεγάλη ευκαιρία να ανοίξει το σκορ, στο 26', όταν, σε εκτέλεση φάουλ του Ογιαρθάμπαλ, ο Πόρτου έπιασε τη κεφαλιά με τον γκολκίπερ Μαμαρντασβίλι να μπλοκάρει. Η Βαλένθια δεν κατέγραψε καμία τελική στον στόχο, στο πρώτο ημίχρονο και στην επανάληψη εμφανίστηκε πιο επιθετική. Ο Χοσέ Γκαγιά επιχείρησε το σουτ, με τον Ρεμίρο να μπλοκάρει και τη Σοσιεδάδ να σκοράρει, κοντά στη μία ώρα παιχνιδιού, αλλά το γκολ να ακυρώνεται για οφσάιντ. Στο 72', ο Πόρτου πλάσαρε, με τη μπάλα να περνά πάνω από την εστία της Βαλένθια. Στο 83' ήταν η τελευταία ευκαιρία της Βαλένθια να πάρει το ματς, με τον Χιλ να βρίσκεται απέναντι από τον Ρεμίρο, να πλασάρει, αλλά τον τερματοφύλακα της Σοσιεδάδ να κρατά ανέπαφη την εστία του. Το τελικό 0-0 διατηρεί τη Σοσιεδάδ ισόβαθμη της Μπαρτσελόνα και σε ευρωπαϊκή τροχιά, με τη Βαλένθια να μένει στην 11η θέση.

ΒΑΛΕΝΘΙΑ: Μαμαρντασβίλι, Τιερί, Κομέρ (70' Ράσιτς), Μοσκέρα (46' Σολέρ), Γκαγιά, Φουλκέρ, Μούσα (80' Ντούρο), Γκιλαμόν, Μορίμπα (70' Γκέδες), Χιλ, Μάξι Γκόμες (81' Μάρκος Αντρέ)

ΣΟΣΙΕΔΑΔ: Ρεμίρο, Γκοροσάμπελ (90'+1' Θαλδούα), Θουμπέλδια (64' Ελουστόνδο), Λε Νορμάν, Ντιέγκο Ρίκο, Ραφίνια (73' Σίλβα), Μερίνο, Θουμπιμένδι, Πόρτου (73' Γιανουζάι), Ογιαρθάμπαλ, Σορλόθ (64' Ίσακ)