Ο Μπέλινγκχαμ ξέρανε την Μπαρτσελόνα και η Ρεάλ αγκάλιασε τον τίτλο!

Η Ρεάλ κέρδισε με 3-2 την Μπαρτσελόνα στο Clásico, της ξέφυγε με 11 βαθμούς και περιμένει τη στέψη

Ξανά αυτός… Ο Τζουντ Μπέλινγκχαμ με γκολ στο 90+1’ χάρισε τη νίκη στη Ρεάλ κόντρα στην Μπαρτσελόνα (3-2), την έστειλε στο +11 από τους Καταλανούς και ουσιαστικά απομένει η μαθηματική στέψη για τη «βασίλισσα». Ματσάρα στο «Μπερναμπέου» με πολύ πάθος, καλό ρυθμό και αρκετές φάσεις.

Στο 6ο μόλις λεπτό ο Ραφίνια εκτέλεσε το κόρνερ, ο Λούνιν έκανε άστοχη έξοδο και ο Κρίστενσεν με κεφαλιά σε κενό τέρμα έγραψε το 0-1. Στο 8’ ο Τσουαμενί σήκωσε έξυπνα για τον Μόντριτς, εκείνος με κεφαλιά έστρωσε στον Βινίσιους, ο οποίος πλάσαρε άστοχα από το πέναλτι και στο 13ο λεπτό ο Γιαμάλ πάτησε περιοχή από δεξιά κι έκανε το γύρισμα από δύσκολη γωνία αλλά ο Λούνιν έδιωξε με τα πόδια.

Στο 17’ ο Βάθκεθ έκανε μαγική ενέργεια από δεξιά και κέρδισε το πέναλτι από τον Κουμπαρσί και ο Βινίσιους εκτέλεσε εύστοχα για το 1-1.

Στο 25ο λεπτό ο Αραούχο πήρε την κεφαλιά μετά από κόρνερ αλλά αστόχησε για λίγο και στο 28’ μετά από κόρνερ ο Γιαμάλ έβαλε την προβολή στο πρώτο δοκάρι και ο Λούνιν έσωσε οριακά στη γραμμή με τη φάση να εξετάζεται και από το VAR και να είναι πραγματικά πολύ δύσκολη. Από κάποια ριπλέι φάνηκε μάλιστα να έχει περάσει αρκετά μέσα αλλά δεν υπάρχει τεχνολογία Glt στη La Liga.

Στο 44’ η Ρεάλ άλλαξε όμορφα έξω από την περιοχή της Μπαρτσελόνα και ο Μόντριτς πλάσαρε αλλά ο Τερ Στέγκεν μπλόκαρε και στο 45+1’ η εκτέλεση φάουλ του Γκιντογκάν πέρασε μόλις έξω. Στο 45+2’ ο Ροδρίγο έκλεψε ψηλά κι άλλαξε με τον Βινίσιους αλλά ο Κρίστενσεν τον έκοψε την τελευταία στιγμή πριν πλασάρει.

Στο 46’ και στο 50’ οι Λούνιν και Τερ Στέγκεν μπλόκαραν τα σουτ των Γιαμάλ και Μπέλινγκχαμ αντίστοιχα και στο 69’ ο Γιαμάλ έκανε τη σέντρα σουτ από δεξιά, ο Λούνιν έχασε την μπάλα και ο Φερμίν εξ επαφής πλάσαρε για το 1-2.

Ωστόσο στο 73’ ο Βινίσιους έκανε τη σέντρα από αριστερά και ο Βάθκεθ με πλασέ στο πίσω δοκάρι έγραψε το 2-2. Στο 78’ ο Βινίσιους έφυγε μόνος από το κέντρο, πάτησε περιοχή και σούταρε από αριστερά αλλά ο Τερ Στέγκεν έσωσε εντυπωσιακά.

Και στο 90+1’ ο Βάθκεθ σέντραρε από δεξιά, ο Χοσέλου άφησε έξυπνα και ο Μπέλινγκχαμ με πλασέ στο πίσω δοκάρι έγραψε το 3-2. Ο Άγγλος έγινε έτσι ο 3ο2 παίκτης της Ρεάλ στην ιστορία που σκοράρει και στα δύο ντέρμπι της σεζόν.

Στο 90+5’ το σουτ του Φέλιξ σταμάτησε στα σώματα,.

ΡΕΑΛ: Λούνιν, Βάθκεθ, Ρίντιγκερ, Τσουαμενί, Καμαβινγκά (71’ Φραν Γκαρσία), Κρόος (71’ Μπραΐμ Ντίαθ), Βαλβέρδε, Βινίσιους (82’ Χοσέλου), Μπέλινγκχαμ, Ροδρίγο (74’ Μιλιτάο)

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ: Τερ Στέγκεν, Κανσέλο, Αραούχο, Κουντέ, Κρίστενσεν (46’ Φερμίν), Κουμπαρσί, Γκιντογκάν, Ντε Γιονγκ (45+7’ Πέδρι), Ραφίνια (64’ Φεράν Τόρες), Γιαμάλ, Λεβαντόφσκι (64’ Ζοάο Φέλιξ)

Πηγή: aek365.org

ΡΕΑΛ: Τελευταία Ενημέρωση