Άλμα σωτηρίας για Έμπολι, λύγισε την τραγική Νάπολι!

Πόσο πιο κάτω Νάπολι… Οι «παρτενοπέι» γνώρισαν άλλη μία ήττα στη σεζόν, αυτή τη φορά στην έδρα της Έμπολι, η οποία επικράτησε με σκορ 1-0 και έκανε άλμα σωτηρίας, ούσα στο +4 από τη ζώνη του υποβιβασμού.

Το παιχνίδι κρίθηκε από το 4ο λεπτό, όπως αποδείχτηκε τελικά, αφού ο Τσέρι με ωραία κεφαλιά μετά την άψογη σέντρα του Γκιάσι εκτέλεσε τον Μέρετ για να ανοίξει το σκορ στο «Κάρλο Καστελάνι».

Και τέσσερα λεπτά αργότερα ο σκόρερ φώναξε για πέναλτι, αλλά ο διαιτητής του το αρνήθηκε. Ο Κβαρατσκέλια στο 25’ είχε τη μοναδική ευκαιρία των «παρτενοπέι» στο πρώτο μέρος, αλλά και αυτή στο δεύτερο στο 67ο λεπτό, αλλά ο Γεωργιανός δεν κατάφερε σε καμία από αυτές να βρει δίχτυα.

Οι γηπεδούχοι κρατούσαν γερά μια νίκη στα χέρια τους και η… ανήμπορη να βρει γκολ Νάπολι γνώρισε άλλη μία ήττα στη σεζόν.