Από το Λέτσε στο… Champions League η φοβερή Αταλάντα!

Η τρομερή Αταλάντα επικράτησε 2-0 της Λέτσε και κλείδωσε οριστικά το Champions League

Αταλάντα για μεγάλα πράγματα! Οι «μπεργκαμάσκι» επικράτησαν με σκορ 2-0 της Λέτσε και κλείδωσαν και μαθηματικά το Champions League!

Με αυτή τη νίκη μάλιστα, η ομάδα του Τζαν Πιέρο Γκασπερίνι πέταξε εκτός πεντάδας τη Ρόμα, η οποία ελπίζει πλέον μόνο σε κατάκτηση του Europa από την Αταλάντα και αυτή να τερματίσει στην 6η θέση για να συμμετάσχει «στ’ αστέρια».

Αρκετά ισορροπημένο ήταν το πρώτο ημίχρονο με τις δυο ομάδες να παίζουν κάπως νωθρά, χωρίς να έχουν εκατέρωθεν κάποια σημαντική φάση. Δυναμικά μπήκε η Αταλάντα στο δεύτερο μέρος με τον Ντε Κέτελαρ στο 48’ να ανοίγει το σκορ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν πάρει φόρα και δεν να άργησαν διπλασιάσουν τα τέρματά τους με τον συνήθη ύποπτο Σκαμάκα στο 53ο λεπτό, ο οποίος έδειξε πόσο έλειψε από τον πρόσφατο χαμένο τελικό του Coppa Italia απέναντι στη Γιουβέντους.

Η Λέτσε προσπάθησε στη συνέχεια με κάποιες φάσεις να μειώσει, είχε δοκ΄ραι, ωστόσο η Αταλάντα κράτησε με σχετική άνεση το προβάδισμά της. Κάπως έτσι το 2-0 υπέρ των «μπεργκαμάσκι» παρέμεινε μέχρι το τελευταίο σφύριγμα και η ομάδα του Γκασπερίνι πλέον κοιτάζει τα… αστέρια!