Επιστροφή στις νίκες με την αύρα του Ντε Ρόσι για τη Ρόμα

Στο ντεμπούτο του Ντανιέλε Ντε Ρόσι, η Ρόμα λύγισε με 2-1 τη Βερόνα στο «Ολίμπικο»

Θύμισε… Ρόμα για ένα ημίχρονο και επέστρεψε στις νίκες! Στο ντεμπούτο του Ντανιέλε Ντε Ρόσι στον πάγκο της αγαπημένης του ομάδας, οι «τζαλορόσι» χρειάστηκαν ένα καλό πρώτο μέρος και δόση τύχης στο φινάλε για να λυγίσουν με 2-1 τη Βερόνα και να πανηγυρίσουν το πρώτο τους τρίποντο μετά από τρία διαδοχικά ανεπιτυχή αποτελέσματα.

Χαμός στο «Ολίμπικο» με γιούχα προς το πρόσωπο των περισσότερων ποδοσφαιριστών, ενώ υπήρξε απίθανη αποθέωση για τον Ζοσέ Μουρίνιο που απολύθηκε προ ημερών, ενώ καταχειροκροτήθηκε ο Ντε Ρόσι, ένα από τα αγαπημένα παιδιά των Ρωμαίων.

Το κλίμα συνολικά στο γήπεδο ήταν περίεργο, οι εκδηλώσεις λατρείας προς τον «Special One» συνεχόμενες και η αμφισβήτηση προς τους ποδοσφαιριστές μεγάλη. Ο Ντε Ρόσι αποφάσισε να εγκαταλείψει την τριάδα στην άμυνα που χρησιμοποιούσε σταθερά ο Πορτογάλος, κατεβάζοντας την ομάδα του με 4-3-2-1 και κάνοντάς την πιο επιθετική.

Αυτό φάνηκε κατευθείαν, με τον Ελ Σαράουι να είναι κεφάτος και να έχει ρόλο δημιουργού. Διότι ο «Φαραώ» έφτιαξε το 1-0 που πέτυχε στο 19’ με πλασέ μέσα από την περιοχή ο Λουκάκου, σκοράροντας το 9ο τέρμα του στο πρωτάθλημα. Και έξι λεπτά αργότερα, ο ίδιος παίκτης σέρβιρε το 2-0 που πέτυχε ο Πελεγκρίνι, ο οποίος έδειξε το σήμα για να απαντήσει στις αποδοκιμασίες των οπαδών προς το πρόσωπό του! Η ατυχία χτύπησε την πόρτα του Σπινατσόλα, ο οποίος έδωσε τη θέση του στον Κρίστενσεν, με το σκορ τελικά να μένει ως έχει μέχρι την ανάπαυλα.

Η Βερόνα έμοιαζε αναγκασμένη να βγει μπροστά για να ψάξει το γκολ που θα την έβαζε στο κόλπο της διεκδίκησης του θετικού αποτελέσματος. Εκμεταλλεύτηκε το γεγονός πως οι «τζαλορόσι» έδειξαν διάθεση να διαχειριστούν το προβάδισμά τους, με την είσοδο του Μπονατσόλι να κάνει πιο δημιουργικούς τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι βρήκαν δίχτυα με τον Τζούριτς αλλά το τέρμα του δεν μέτρησε για επιθετικό φάουλ. Στο 63’ δε, η Βερόνα κέρδισε πέναλτι και ο Τζούριτς ανέλαβε ένα λεπτό αργότερα την εκτέλεση, στέλνοντας την μπάλα στην… εξέδρα! Τελικά, δέκα λεπτά αργότερα η Ελλάς κατάφερε να βρει δίχτυα με φαλτσαριστή σουτάρα από τα 30 μέτρα του Φολορούνσο για το 2-1.

Η ομάδα του Μπαρόνι βγήκε μαζικά μπροστά στη συνέχεια, το πάλεψε και δημιούργησε επικίνδυνες καταστάσεις, αλλά ο Ρουί Πατρίσιο κράτησε ένα σπουδαίο τρίποντο για την ομάδα του, η οποία ανέβηκε στους 32 βαθμούς.

ΡΟΜΑ: Τελευταία Ενημέρωση