ΑΕΚ: Κέρδισε γιατί το διαχειρίστηκε σωστά

Ο Ισπανός κόουτς έκανε καλή διαχείριση του ματς και πήρε το τρίποντο

Η ΑΕΚ κατάφερε και κέρδισε 1-0 τη Νέα Σαλαμίνα στο «ΑΕΚ Αρένα» και πήρε την πρώτη της νίκη στο φετινό πρωτάθλημα.Σε ένα παιχνίδι, όπου η ομάδα του Λούις Όλτρα πήρε το ζητούμενο, που ήταν μόνο οι τρεις βαθμοί μετά τα δύο ανεπιτυχείς αποτελέσματα με Δόξα και Ομόνοια.

Στο αγωνιστικό κομμάτι της ΑΕΚ απέναντι στη Νέα Σαλαμίνα η ομάδα γενικά παρουσίασε ένα πολύ καλό πρόσωπο και κατάφερε να κερδίσει.

Εξαιρετικό πρώτο μέρος

Η ΑΕΚ πραγματοποίησε ένα εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο απέναντι στη Νέα Σαλαμίνα, καθώς μπήκε από την αρχή δυνατά και έδειξε ότι ήθελε να επιβάλει το δικό της ρυθμό στο παιχνίδι. Πράγμα που κατάφερε να κάνει, καθώς στο αμυντικό κομμάτι ήταν εξαιρετική, καταφέρνοντας να περιορίσει στον μέγιστο βαθμό τον αντίπαλο, ο οποίος δεν κατάφερε να γίνει επικίνδυνος. Από την άλλη η ομάδα του Όλτρα στο μεσοεπιθετικό κομμάτι ήταν πολύ καλή, έφτιαξε ευκαιρίες και στο τέλος κατάφερε στο τελευταίο λεπτό του πρώτου μέρους από στημένη φάση και συγκεκριμένα από κόρνερ, να ξεκλειδώσει την άμυνα της Σαλαμίνας, με τον Σανχούρχο να κάνει μία εξαιρετική κίνηση προς το πρώτο δοκάρι και με ωραία κεφαλιά να κάνει το 1-0.

Σωστή διαχείριση και τρίποντο

Στο δεύτερο μέρος η Νέα Σαλαμίνα μπήκε με σκοπό να ασκήσει μεγάλη πίεση στην ΑΕΚ για να την ισοφαρίσει. Όμως ο Λούις Όλτρα έκανε πολύ καλή διαχείριση και κατάφερε να κρατήσει το 1-0 για την ομάδα του. Στο αμυντικό κομμάτι μπορεί η Νέα Σαλαμίνα να πίεσε την ΑΕΚ και να προσπάθησε για την ισοφάριση, όμως η ΑΕΚ στάθηκε αρκετά καλά στην άμυνα της, περιόρισε όσο μπορούσε τη Νέα Σαλαμίνα και προσπάθησε να χτυπήσει στην κόντρα τον αντίπαλο. Η ομάδα του Όλτρα είχε κάποιες φάσεις να πετύχει το 2-0 δεν τα κατάφερε, όμως το σημαντικότερο διαχειρίστηκε πολύ σωστά το 1-0 και πήρε τη νίκη.

Πήρε το ζητούμενο

Η ΑΕΚ ήταν εκπληκτική στο πρώτο ημίχρονο, όμως δεν μπορούσε να μείνει στα ίδια σημεία απόδοσης και στο δεύτερο, καθώς προέρχεται από ένα δύσκολο και πιεσμένο πρόγραμμα, ενώ πριν από τρεις μέρες κατάθεσε ψυχή απέναντι στη Ρεν. Όμως παρά το γεγονός ότι έριξε ρυθμούς στο δεύτερο μέρος, η ΑΕΚ κατάφερε να κρατήσει το μηδέν και να πάρει το ζητούμενο που ήταν μόνο η νίκη.

Πολωνία με την καλύτερη ψυχολογία

Πλέον η ΑΕΚ πάει στο ματς εκτός έδρας με την Ντιναμό Κιέβου με την καλύτερη ψυχολογία και για να φύγει με ένα θετικό αποτέλεσμα από την Πολωνία. Η ομάδα κατάφερε να ορθοποδήσει ξανά και να επιστρέψει στα θετικά αποτελέσματα και συγκεκριμένα στις νίκες μετά από τις 25 Αυγούστου και στο ματς με την Ντνίπρο. Ήταν πολύ σημαντικό για την ΑΕΚ να πάρει την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα και πριν από ένα ευρωπαϊκό ματς.