ΑΕΚ: Με Φενέρ… κακή παρένθεση

Κόντρα στην τουρκική ομάδα οι «κιτρινοπράσινοι» δεν πραγματοποίησαν τις εμφανίσεις που μας συνήθισαν φέτος στην Ευρώπη

Γιάννος Ιωάννου

Η ΑΕΚ δέχθηκε και δεύτερη ήττα από την Φενέρ και πλέον μένει οριστικά εκτός της μάχης για πρόκριση στους «32» του Γιουρόπα Λιγκ. Η προσοχή στρέφεται στο επόμενο παιχνίδι κόντρα στη Διναμό Κιέβου στο οποίο με ισοπαλία οι Λαρνακείς θα συνεχίσουν στο Κόνφερενς Λιγκ.

Οι «κιτρινοπράσινοι» δεν είχαν την εμφάνιση που επιβαλλόταν να είχαν σε ένα ιδιαίτερο παιχνίδι σαν το αποψινό στο οποίο τα κίνητρα ήταν πολλά. Τόσο από βαθμολογικής σημασίας όσο και από πλευράς γοήτρου, η ΑΕΚ έπρεπε να μπει με περισσότερο πάθος και να «πνίξει» τη Φενέρ.

Μέσα σε μια κατάμεστη «Αρένα», αν ο προσανατολισμός της ομάδας ήταν πιο επιθετικός τότε σίγουρα ο αγώνας θα είχε διαφορετικό τέλος. Αυτό άλλωστε φάνηκε όταν ήρθε το 1-1. Στα επόμενα λεπτά οι ποδοσφαιριστές παρασύρθηκαν από τον ενθουσιασμό του κόσμου και πίεσαν την τουρκική ομάδα. Αν αυτή η επιθετικότητα υπήρχε σε περισσότερα σημεία του αγώνα και με μεγαλύτερη διάρκεια ίσως το σκορ μετά το τελικό σφύριγμα να ήταν διαφορετικό.

Η Φενέρ κατά τη διάρκεια ολόκληρου του 90λεπτου έβρισκε αρκετούς χώρους και έφερνε την μπάλα έξω από τα τετράγωνα του Πίριτς με πολλή ευκολία. Αυτό συνέβαινε γιατί οι παίκτες του Όλτρα δεν ασκούσαν το ασφυκτικό πρέσινγκ που θα έκανε τη δουλειά της φιλοξενούμενης ομάδας πολύ πιο δύσκολη.

Οι Λαρνακείς θα μπορούσαν να δεχθούν περισσότερα γκολ αλλά ο Πίριτς, που ήταν για άλλο ένα παιχνίδι ο MVP της ομάδας, κατέβασε ρολά. Πέραν από το πέναλτι του Βαλένσια, ο Βόσνιος πραγματοποίησε αρκετές αποκρούσεις σε φάσεις που έμοιαζαν με σίγουρο γκολ για τη Φενέρ.

Γενικότερα, απέναντι στην τουρκική ομάδα οι «κιτρινοπράσινοι» δεν πραγματοποίησαν τις εμφανίσεις που μας συνήθισαν φέτος στην Ευρώπη και ως εκ τούτου τα δύο αυτά παιχνίδια θεωρούνται ως μια κακή παρένθεση για την ΑΕΚ.