Έβγαλε νοκ άουτ την Ομόνοια και κυνηγάει τη ζώνη του πρωταθλητή! (vid)

Πήρε το ντέρμπι η ΑΕΚ και συνεχίζει την καταδίωξη του ΑΠΟΕΛ

Θεόδωρος Τσιολάκης

Μεγάλη νίκη για την ΑΕΚ μέσα στο «ΑΕΚ Αρένα», η οποία επικράτησε με 2-0 της Ομόνοιας για την 8η αγωνιστική των πλέι οφ του πρωταθλήματος. Η ομάδα της Λάρνακας έκανε ένα εκπληκτικό δεύτερο ημίχρονο και με τα γκολ των Λόπες (49’) και Τόνκια (65’) κράτησε ζωντανές τις ελπίδες της για την κατάκτηση του τίτλου και τέλειωσε αυτές της Ομόνοιας. Με αυτή τη νίκη οι Λαρνακείς ανέβηκαν στους 71 βαθμούς στη 2η θέση, έξι περισσότερους από τους «πράσινους» που βρίσκονται στην 3η θέση με 65 βαθμούς.

Α’ ημίχρονο

Στο πρώτο μέρος στα πρώτα λεπτά το παιχνίδι ήταν αρκετά ισορροπημένο με τις δύο ομάδες να προσέχουν τα νότα τους περισσότερο και να μην ρισκάρουν για να επιτεθούν.

Η Ομόνοια πήγε να δημιουργήσει καλή ευκαιρία στο 4ο λεπτό, με τον Σεμέδο από κοντά πλάγια να κάνει το παράλληλο γύρισμα, όμως κανείς δεν βρήκε την μπάλα για να την στείλει στα δίχτυα.

Μετά το 15’ η ΑΕΚ ανέβηκε περισσότερο, κράτησε μπάλα και προσπάθησε να βρει την ευκαιρία για να σκοράρει. Στο 26ο λεπτό χάθηκε μεγάλη φάση για τους γηπεδούχους, μετά από μπαλιά του Γκαρσία, ο Σολ από κοντά έπιασε την κεφαλιά, όμως η μπάλα έφυγε λίγο πάνω από τα δοκάρια.

Πέραν από αυτή τη φάση δεν υπήρξε κάποια άλλη αξιόλογη ευκαιρία στο πρώτο ημίχρονο για τις δύο ομάδες, με την ΑΕΚ να είναι ελαφρώς καλύτερη, όμως τις έλειψε το καθαρό μυαλό έξω από την μεγάλη περιοχή της Ομόνοιας. Έτσι οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το 0-0.

Β’ ημίχρονο

Στο δεύτερο μέρος η ΑΕΚ μπήκε πολύ καλύτερα από την Ομόνοια στο γήπεδο και με το «καλημέρα» κατάφερε να προηγηθεί. Στο 49’ μετά από μπαλιά από τα δεξιά του Ντιουνκού, ο Λόπες κινήθηκε έξυπνα στο πρώτο δοκάρι και με πλασέ έκανε το 1-0 για την ομάδα του.

Στη συνέχεια η ΑΕΚ συνέχισε να πατά καλύτερα, ψάχνοντας το δεύτερο γκολ. Στο 53’ χάθηκε μεγάλη ευκαιρία, μετά από το κόρνερ, έδιωξαν οι της Ομόνοιας, πήρε ο Τόνκια την μπάλα έκανε το σουτ έξω απ' την μεγάλη περιοχή, όμως έφυγε έξω. Ένα λεπτό μετά ο Πονς πέρασε την μπάλα στον Γκάμα, ο οποίος από το ύψος του πέναλτι στην κίνηση έκανε το πλασέ, όμως έπεσε ο Ουζόχο και μάζεψε.

Η ΑΕΚ συνέχισε να έχει την υπεροχή και στο 65’ κατάφερε να φτάσει στο δεύτερο γκολ, μετά από σουτ του Λόπες, κόντραρε η μπάλα και στρώθηκε στον Τόνκια, ο οποίος από κοντά με πλασέ νίκησε τον Ουζόχο για το 2-0.

Μετά το γκολ του Τόνκια η πλάστιγγα είχε γύρει προς την πλευρά της ΑΕΚ για τα καλά, με την Ομόνοια να μην μπορεί να βγάλει καμία αντίδραση μέσα στο γήπεδο.

Η ομάδα του Ραν Μπεν Σιμόν στο 76’ άγγιξε το 3-0, όμως δεν το πέτυχε, πρώτα έκανε το σουτ, ο Γκαρσία, έδιωξε ο Ουζόχο, η μπάλα στρώθηκε στον Γκιούρτσο, ο οποίος σε κενή εστία έστειλε την μπάλα πλάγια.

Μέχρι το τέλος δεν άλλαξε κάτι άλλο στο ματς και έτσι η ΑΕΚ πήρε μία πολύ σημαντική νίκη, κάνοντας ένα μεγάλο άλμα στη μάχη για την κατάκτηση του πρωταθλήματος.