ΑΕΛ: Τα σπουδαία…την Τετάρτη

Κέρδισε σε ένα άδειο «Αλφαμέγα» στο οποίο δεν θα πέφτει καρφίτσα σε 7 μέρες

Με νίκη συνδύασε το ντεμπούτο του στον πάγκο της ΑΕΛ ο Χρίστος Χαραλάμπους. Η ομάδα της Λεμεσού νίκησε με 1-0 την ΕΝΠ στο στάδιο «Αλφαμέγα» για την 6η αγωνιστική της δεύτερης φάσης χάρη στο γκολ του Φραντζή στην επανάληψη.

Η ΑΕΛ δεν έκανε και το καλύτερο παιχνίδι στο πρώτο 45λεπτο. Οι «γαλαζοκίτρινοι» παρουσιάστηκαν βελτιωμένοι στην επανάληψη και σε αυτό συνέβαλαν οι αλλαγές των Μακρή και Ανδρέου, οι οποίοι έδωσαν ένα άλλο αέρα στην επιθετική ανάπτυξη της ομάδας. Το γκολ του Φραντζή στο 69ο λεπτό προήλθε από μια όμορφη και ομαδική προσπάθεια, με τον 22χρονο άσο να πετυχαίνει το πρώτο του επίσημο γκολ με τη γαλαζοκίτρινη φανέλα.

Η ΑΕΛ κατάφερε να πάρει τη νίκη σε ένα άδειο και άψυχο «Αλφαμέγα», καθώς στο παιχνίδι διατέθηκαν μόλις 821 εισιτήρια. Το σκηνικό θα είναι εντελώς διαφορετικό στον επαναληπτικό της ερχόμενης Τετάρτης με τον Ολυμπιακό, παιχνίδι στο οποίο αναμένεται να υπάρξει πολύ μεγάλη προσέλευση κόσμου.

Η ομάδα της Λεμεσού πήρε την ουσία απέναντι στην ΕΝΠ όμως τα σπουδαία είναι τον ερχόμενη Τετάρτη, παιχνίδι στο οποίο παίζεται όλη η χρονιά. Έχοντας τους χιλιάδες λέοντες στο πλευρό της, η ΑΕΛ θα προσπαθήσει να πάρει το αποτέλεσμα που θέλει και να προκριθεί στο μεγάλο τελικό, αρπάζοντας έτσι την ευκαιρία να κλείσει τη σεζόν με τον καλύτερο δυνατό τρόπο.