Παλληκάρια οι Παφίτες όμως…χαμένοι κι οι δυο

Οι γηπεδούχοι έπαιξαν με παίκτη λιγότερο για 70 λεπτά όμως το αποτέλεσμα δεν αφήνει καμία ομάδα ικανοποιημένη

Ισόπαλο 1-1 έληξε το παιχνίδι στο «Στέλιος Κυριακίδης» ανάμεσα στην Πάφο και την Ανόρθωση. Η ομάδα του Τιμούρ Κετσπάγια δεν εκμεταλλεύτηκε την αριθμητική της υπεροχή που είχε για σχεδόν 70 λεπτά (μετά από την κόκκινη του Βαλακάρι  στο 21’) και οι δύο ομάδες μοιράστηκαν από ένα βαθμό. Τα γκολ της αναμέτρησης πέτυχαν οι Ντέλετιτς 11’ και Βαλακάρι (πεν.) στο 19 ’.

Α’ Ημίχρονο

Δυνατά ξεκίνησε το πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης στην Πάφο με τις δύο ομάδες να θέλουν να σκοράρουν ένα γρήγορο γκολ. Στην πρώτη της καλή φάση στον αγώνα η φιλοξενούμενοι ευτύχησαν να σκοράρουν με κεφαλιά του Ντέλετιτς στο 11ο λεπτό μετά από ωραία σέντρα του Κορέια στην καρδιά της περιοχής της Πάφου.

Ο αγώνας συνεχίστηκε με τους γηπεδούχους να κρατάνε την μπάλα και να ψάχνουν την ισοφάριση η οποία και ήρθε στο 19ο λεπτό. Μετά από εκτέλεση φάουλ του Πάντσεον από τα αριστερά ο Πάνιτς διεκδίκησε την μπάλα και ο Χουσμπάουερ στην προσπάθεια του να απομακρύνει ανέτρεψε τον πρώτο μέσα στην περιοχή, ωστόσο η φάση δεν ήταν απόλυτα ξεκάθαρη. Ο διαιτητής υπέδειξε την άσπρη βούλα από όπου και ευστόχησε ο Όνι Βαλακάρι

Ακολούθησαν πολλές δυνατές μονομαχίες και στο 21ο λεπτό ο σκόρερ της Πάφου δέχθηκε την κόκκινη κάρτα μετά από σκληρό μαρκάρισμα πάνω στον Βερχόβετς.

Στη συνέχεια, η Ανόρθωση με το αριθμητικό πλεονέκτημα υπέρ της προσπάθησε να βγει μπροστά και να απειλήσει δίχως όμως να φτιάξει κάτι το αξιόλογο εκτός από ένα σουτ του Κορέια έξω από την περιοχή στο 43’, που όμως πέρασε δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Ρούτκο.

Έτσι το 1-1 ήταν και το σκορ που οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια.

Β’ Ημίχρονο

Με τον ίδιο ξέφρενο ρυθμό ξεκίνησε και το Β’ ημίχρονο της αναμέτρησης. Η Ανόρθωση με την αριθμητική υπεροχή υπέρ της προσπάθησε στα πρώτα λεπτά να κρατήσει την μπάλα και να επιτεθεί κυρίως από τα πλάγια.

Η πρώτη καλή στιγμή του δευτέρου μέρους ήρθε για τους φιλοξενούμενους στο 58’ μετά από σέντρα του Κορέια, ο Αμπαρτζουμιάν πήρε την καρφωτή κεφαλιά που όμως πέρασε δίπλα από το κάθετο δοκάρι του Ρούτκο.

Η Κυρία συνέχισε να πιέζει και τέσσερα λεπτά μετά έχασε ακόμα μία καλή ευκαιρία με τον Χουσμπάουερ να πιάνει τον Ρούτκο εκτός θέσης, να κάνει το σουτ, και τον Κβίτα να διώχνει πάνω την γραμμή.

Στη συνέχεια το παιχνίδι συνεχίστηκε με πολλά φάουλ και μονομαχίες και με την Ανόρθωση να προσπαθεί να απειλήσει κυρίως από προσωπικές ενέργειες του Ουάρντα από τα αριστερά, που όμως δεν απείλησαν την εστία των γηπεδούχων και έτσι το 1-1 ήταν και το τελικό σκορ του παιχνιδιού.

Η ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Πάφος (Ντάρκο Μίλανιτς): Ρούτκο, Κβίντα, Σεμέδο (Κοβάσεβιτς 84'), Ζάιρο, Ντάγκλας, Αουρέλιο, Βαλακάρι, Τάλις, Πάνιτς (Χότσκο 78'), Μπάιριτς, Πάντσεον (Ντράγκομιρ 78'), Τόμετσακ.

Ανόρθωση (Τιμούρ Κετσπάγια): Λόρια, Βερχόβετς (Χρυσοστόμου 63'), Κορέια, Αμπαρτζουμιάν, Αραγιούρι, Χουσμπάουερ, Κορρέα, Ιωάννου, Ντέλετιτς (Πόποβιτς 33'), Ουάρντα, Νόβοτνι.

Σκόρερ: 19' Βαλακάρι/ 11' Ντέλετιτς

Κίτρινες: 19' Μπάιριτς, 76' Σεμέδο, 81' Πάντσεον, 91' Χότσκο / 7' Αραγιούρι, 11' Ντέλετιτς, 15' Αμπαρτζουμιάν, 81' Αβραάμ, 86' Κορρέα

Κόκκινες: 20' Βαλακάρι/ -