24 sports

Ανόρθωση: Σωστή οικοδέσποινα… μετά από καιρό!

Έβγαλε αντίδραση μετά τα ανεπιτυχή αποτελέσματα και πήρε μια πανάξια και μεγάλη νίκη

Σάββας Λαζανιάς

lazaniass@sppmedia.com

Γαλάζιο «βάφτηκε» το ντέρμπι στο ΠΑΠ, με την Ανόρθωση να παίρνει μια μεγάλη και πανάξια νίκη απέναντι στην Ομόνοια με 2-0 χάρη στα τέρματα των Καστέλ και Κορέια οι οποίοι ήρθαν από τον πάγκο.

Η «Κυρία» επέστρεψε με εμφαντικό τρόπο στις νίκες μετά τα δυο τελευταία ανεπιτυχή αποτελέσματα, πανηγυρίζοντας τρίποντο στο ΠΑΠ μετά από 83 ολόκληρες μέρες και συγκεκριμένα από το ματς της πρεμιέρας με τον Εθνικό.

Στα του παιχνιδιού, η Ανόρθωση δεν έκανε καλό πρώτο ημίχρονο στο οποίο είχε μεγάλο πρόβλημα στη δημιουργία. Μάλιστα, υπήρξε στιγμή που κινδύνεψε να βρεθεί πίσω στο σκορ όμως κατάφερε να το αποφύγει, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με το ισόπαλο 0-0.

Στην επανάληψη η ομάδα του Γκαγιέγο παρουσιάστηκε αλλαγμένη προς το καλύτερο. Ήταν πιο απαιτητική στο γήπεδο, με τους παίκτες να βγαίνουν πρώτοι στη μπάλα και να κερδίζουν τις περισσότερες προσωπικές μονοχαχίες. Οι αλλαγές του Ισπανού (Καστέλ και Τιουνέ) όπως και το ανέβασμα των Τσίκο και Ουαγκέ, βελτίωσαν αισθητά την εικόνα της Ανόρθωσης η οποία κατάφερε να κυριαρχήσει στο γήπεδο.

Μετά από μια εξαιρετική ομαδική επιθετική προσπάθεια στην οποία άγγιξαν όλοι οι παίκτες τη μπάλα,  ο Καστέλ άνοιξε το δρόμο για τη νίκη σκοράροντας με ωραίο πλασέ, παρότι ήταν περικυκλωμένος από παίκτες της Ομόνοιας. Το κερασάκι στην τούρτα μπήκε στο 90’ με την ωραία εκτέλεση φάουλ του Κορέια ο οποίος έβαλε ένα πρόωρο τέλος στο ντέρμπι.

Η Ανόρθωση έδειξε ότι ήθελε περισσότερο τη νίκη και την πήρε, μια νίκη η οποία θα τη βοηθήσει πάρα πολύ ενόψει της συνέχειας. Πλέον, η ομάδα της Αμμοχώστου πηγαίνει στη διακοπή με την απαραίτητη ηρεμία την οποία χρειάζεται για να δουλέψει σωστά και να είναι έτοιμη για την επανέναρξη, καθώς την περιμένουν δυο κολλητά ντέρμπι με Απόλλωνα και ΑΕΚ.