ΑΠΟΕΛ: Μεγαλώνει η δυναμική τίτλου

Οι γαλαζοκίτρινοι ήταν ουσιαστικοί και πολύ καλύτεροι από την Πάφο, επικρατώντας πανάξια

Γιώργος Παττίχης

pattichis@sppmedia.com

Ένας ψυχωμένος ΑΠΟΕΛ, με εξαιρετική τακτική κέρδισε για δεύτερη φορά στην σεζόν που διανύουμε την Πάφο και παρέμεινε στην κορυφή αποκτώντας ακόμα μεγαλύτερη δυναμική τίτλου. Οι γαλαζοκίτρινοι ήταν ουσιαστικοί, πολύ καλύτεροι από την αντίπαλο τους και επικράτησαν δίκαια και πανάξια.

Καλός στο Α’ ημίχρονο

Ήταν αρκετά καλός ο ΑΠΟΕΛ στο Α’ ημίχρονο. Μετά τα πρώτα λεπτά, κατάφερε να ελέγξει τον ρυθμό, με παιχνίδι κατοχής και το μεγάλο του πλεονέκτημα, την εξαιρετική κυκλοφορία του. Ο Βιγιαφάνες έκανε πολύ καλή δουλειά δίνοντας μπαλιές και οργανώνοντας σωστά το παιχνίδι των γαλαζοκιτρίνων.

Ο αμυντικός μηχανισμός λειτούργησε άψογα και δεν άφησε τους γηπεδούχους να γίνουν ιδιαίτερα επικίνδυνοι για την εστία του Μπέλετς. Οι γαλαζοκίτρινοι δημιούργησαν 3 – 4 πολύ καλές ευκαιρίες αλλά δεν είχαν καλά τελειώματα.

Με σπουδαία τακτική στο Β’ ημίχρονο

Μετά τα πρώτα λεπτά και ένα ολιγόλεπτο «ξέσπασμα» των γηπεδούχων, ο ΑΠΟΕΛ πήρε ξανά γρήγορα τον έλεγχο του παιχνιδιού. Ήταν πιο ουσιαστικός από την ομάδα της Πάφου, πολύ πιο καλός επιθετικά και σχεδόν αλάνθαστος αμυντικά. Αφού πήρε το προβάδισμα με κεφαλιά του Τσεμπάκ στο 54’ διαχειρίστηκε άψογα και με άνεση το προβάδισμα του. Έχασε μάλιστα 3-4 εξαιρετικές ευκαιρίες για να πετύχαινε δεύτερο γκολ.

Στα τελευταία λεπτά οι γηπεδούχοι πίεσαν και έγιναν επικίνδυνοι με φάουλ που κέρδισαν κοντά στη μεγάλη περιοχή αλλά και σε αυτό το διάστημα οι γαλαζοκίτρινοι ήταν άριστοι αμυντικά και δεν επέτρεψαν στις πολύ καλές – ποιοτικές μονάδες της Πάφου, να μπορέσουν να απειλήσουν.

Ο Βιγιαφάνες έκανε σπουδαία εμφάνιση. Ήταν κατά την άποψη μου ο κορυφαίος. Ο Εντογκαλά επίσης ξεχώρισε βοηθώντας ουσιαστικά και στην άμυνα! Οι Ντάλσιο – Κονσταντίνοφ ήταν επίσης πολύ ουσιαστικοί.