Ήταν η χειρότερη εμφάνιση επί Βλάταν Μιλόγεβιτς στην τεχνική ηγεσία

Γιώργος Παττίχης

pattichis@sppmedia.com

Ο ΑΠΟΕΛ υστέρησε από προηγούμενες εμφανίσεις του και ηττήθηκε, για πρώτη φορά επί Μιλόγεβιτς, από την αξιόμαχη ΑΕΛ που έπαιξε με πάθος και δύναμη.

Χωρίς αμφιβολία, ήταν η χειρότερη εμφάνιση του ΑΠΟΕΛ από τότε που ανέλαβε την ομάδα ο Βλάνταν Μιλόγεβιτς. Μόνο 2-3 παίκτες ξέφυγαν από τη μετριότητα και κόντρα σε ένα αντίπαλο με συμπαγή άμυνα που ήταν πολύ επικίνδυνος στις αντεπιθέσεις του, δεν μπόρεσε να βρει τις λύσεις.

Ο ΑΠΟΕΛ μπήκε δυνατά στο ξεκίνημα του Α’ ημιχρόνου αλλά και στα πρώτα λεπτά του Β’ μέρους. Είχε κατοχή της μπάλας αλλά δυσκολευόταν αφάνταστα στα τελειώματα των επιθετικών προσπαθειών του.

Οι δύο ακραίοι επιθετικοί, Μαρκίνιος και Δώνης, δεν μπόρεσαν να διεμβολίσουν την πολυπρόσωπη αμυντική γραμμή των γηπεδούχων. Ιδιαίτερα ο 26χρονος Ελλαδίτης άσος δεν κατάφερε σε κανένα σημείο του αγώνα να βοηθήσει ουσιαστικά. Ο Κβιλιτάια δεν τροφοδοτήθηκε σωστά και δεν μπόρεσε να απειλήσει την εστία του Μούριελ.

Ο Ντάλσιο, που από τους τρεις μέσους, ήταν πιο μπροστά με επιθετικό προσανατολισμό, ήταν επίσης σε πολύ κακή βραδιά κάνοντας πολλές λάθος πάσες. Ο Σαρφό ήταν από τους ελάχιστους που διασώθηκαν αλλά ακόμα και αυτός έδειχνε επηρεασμένος από την γενικότερη, κακή παρουσία της ομάδας. Ο Σατσιάς ήταν επίσης καλός ωστόσο φάνηκε ν’ αντιμετωπίζει πρόβλημα τραυματισμού και έγινε αλλαγή (69’).

Ο Κρέσπο ήταν σε ένα ακόμα παιχνίδι ηγέτης της αμυντικής γραμμής και του αμυντικού μηχανισμού γενικότερα. Ο Φεράρι στο αριστερό άκρο ήταν καλός στο Α’ ημίχρονο αλλά όχι στην συνέχεια. Με κάποια λάθη ο Σούσιτς όπως και ο Καρώ. Ο μπέλετς δεν ευθύνεται για το τέρμα που δέχτηκε.