Απόλλων: Η καλύτερη φετινή εμφάνιση… μέχρι την επόμενη!

Αρκετές υποσχέσεις άφησαν οι παίκτες του Βλάνταν Μιλόγεβιτς στο ντέρμπι με την ΑΕΛ

Κωνσταντίνος Νικολάου

nikolaouk@sppmedia.com

Δεύτερη φετινή νίκη, ισάριθμη με τον Βλάνταν Μιλόγεβιτς στο τιμόνι του… και πρώτη σε αγώνα ντέρμπι! Ο Απόλλωνας κατάφερε να εκπληρώσει το στόχο του απέναντι στη συμπολίτιδα ΑΕΛ, την οποία και κέρδισε με 2-0 στο «Στάδιο Αλφαμέγα» ως τυπικά γηπεδούχος. Ανώτεροι από τον αντίπαλο τους οι «κυανόλευκοι» και παρότι στο πρώτο ημίχρονο δεν μπόρεσαν να εκμεταλλευτούν την υπεροχή τους, στην επανάληψη τα κατάφεραν και με το παραπάνω, ικανοποιώντας παράλληλα τους οπαδούς τους που έφτιαξαν υπέροχη ατμόσφαιρα.

Στο πρώτο μέρος, οι Χάμπος, Κολ και Τέκιε βοήθησαν σημαντικά ούτως ώστε η ομάδα τους να ελέγξει το ρυθμό και παρότι η τριάδα μπροστά (Κοστάκε, Αμποντουραχίμι και Κρμέντσικ) έδωσε αρκετές δυνάμεις… έλειψε η ουσία. Όσον αφορά στο δεύτερο ημίχρονο, η αλήθεια είναι πως στο πρώτο δεκάλεπτο της επανάληψης οι παίκτες του Σέρβου τεχνικού ολιγώρησαν κάπως και αν ο Λέουβενμπεργκ δεν φώναζε βροντερό παρών στο τετ-α-τετ με τον Παπαφώτη κανείς δεν ξέρει ποια θα ήταν η τελική έκβαση του αγώνα.

Καθοριστικός εκ νέου ο Ολλανδός, ωστόσο τεράστια συμβολή στη νίκη απέναντι στους «γαλαζοκίτρινους» έχουν επίσης οι Βαλμπουενά και Μάρκες. Οι δύο πέρασαν ως αλλαγή στο 57’ και έδωσαν άλλον αέρα στη μεσοεπιθετική γραμμή. Ο Γάλλος με κάθε ευκαιρία μας στέλνει το μήνυμα πως μόνο για τουρισμό δεν ήρθε στην Κύπρο, καθώς πέραν απ' τη ποιότητα που διαθέτει λειτουργεί και σαν προπονητής… εντός αγωνιστικού χώρου!

Ταυτόχρονα, ο Πορτογάλος φορ είναι αυτός που διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα, σημειώνοντας ένα πολύ όμορφο γκολ, δείχνοντας έτσι πως έχει στοιχεία που μπορούν να βοηθήσουν σημαντικά τη νέα του ομάδα. Αναφερόμαστε κυρίως στην ικανότητα του να φεύγει στην πλάτη της άμυνας, αλλά και στα τελειώματα του.

Βέβαια, θα ήταν παράλειψη μας να μην σταθούμε στους πρωταγωνιστές του πρώτου γκολ και ουσιαστικά σε αυτούς που άνοιξαν το δρόμο προς τη νίκη. Ο πολύ καλός για ακόμη ένα ματς, Χάμπος, βρήκε με μπαλιά πίσω από το κέντρο τον Νταρίκουα, ο οποίος με τη σειρά του έκανε τη σέντρα στην περιοχή, όπου ο Γιούρτσεβιτς με κεφαλιά που θα ζήλευαν αρκετοί επιθετικοί «νίκησε» τον Μούριελ.

Σε γενικές γραμμές, άπαντες ξεχώρισαν για το πάθος τους και τη θέληση που είχαν για τη νίκη και παρότι ακόμη να δέσουν στον απαιτούμενο βαθμό, απόψε είχαν ορισμένους αξιόλογους αυτοματισμούς, που γεννούν την ελπίδα για καλύτερες μέρες. Στα θετικά καταγράφεται επίσης ότι η εστία έμεινε απαραβίαστη κι ότι και τα δύο γκολ ήρθαν σε κανονική ροή αγώνα.

Μ’ αυτά και μ’ αυτά, ο Απόλλωνας πήρε μια υπεροπολύτιμη νίκη (βαθμολογικά και ψυχολογικά) κι άπαντες στο Κολόσσι καλούνται να κτίσουν σε αυτή. Μπορεί λοιπόν η εμφάνιση απέναντι στην ΑΕΛ να ήταν η καλύτερη φετινή (όσον αφορά σε απόδοση, αλλά και συνέχεια... στην απόδοση), όμως υπάρχουν ακόμη πολλά περιθώρια βελτίωσης.