Απόλλων: Πάει Σλοβακία με όνειρο το «διπλό»

Αναχωρεί ο Απόλλωνας για το τελευταίο του ταξίδι στη φάση των ομίλων του Κόνφερενς Λιγκ

Τελευταίο ταξίδι για την φάση των ομίλων ετοιμάζεται να κάνει ο Απόλλωνας, ο οποίος στις 10:45 το πρωί αναχωρεί για την Σλοβακία ενόψει του αγώνα με την Ντνίπρο στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής του Κόνφερενς Λιγκ.

Στον αγώνα αυτό η ομάδα του Νταβίντ Καταλά πηγαίνει με ένα και μοναδικό σκοπό, την νίκη και τους 3 βαθμούς. Αυτό είναι το ζητούμενο για τους πρωταθλητές έτσι ώστε να φέρουν την πρόκριση στην Κύπρο και τον αγώνα με την Βαντούζ για την τελευταία αγωνιστική. Αυτό που προέχει όμως είναι ο αγώνας κόντρα στους Ουκρανούς οι οποίοι στον αγώνα του ΓΣΠ με ένα καταπληκτικό 1ο ημίχρονο κατάφεραν να βάλουν 3 γκολ και να κερδίσουν με 1-3 τον Απόλλωνα. Η αποστολή δεν είναι εύκολη, η Ντνίπρο είναι εντυπωσιακή και αήττητη στο Ουκρανικό πρωτάθλημα, άρα ο Απόλλωνας καλείται να βάλει το καλό κουστούμι που είχε στους 2 αγώνες με την Άλκμααρ.

Τα αγωνιστικά δεδομένα είναι γνωστά στους γαλάζιους μιας και εκτός λίστας στην Ευρώπη είναι οι Ρέθιο, Μαυρίας, Πινακάς, Πεισότο, Ίλιεφ, Ποντικός και Μαλεκκίδης ο οποίος είναι και τραυματίας. Εκτός είναι επίσης ο Ρομπέρζ (τεράστια απουσία σε ένα τόσο σημαντικό ματς), ενώ ο Φιλιώτης θα δείξει εάν θα προλάβει. Στα θετικά είναι ότι επιστρέφουν στην αποστολή Αλεσάμι και Πέιμπερνς ( ο Γάλλος έπαιξε τελευταία φορά με την Ντνίπρο στο ΓΣΠ για 45 λεπτά).

Μαζί με τον Απόλλωνα στην Σλοβακία θα ταξιδέψουν και 600 οπαδο,ί μιας και τόσα εισιτήρια είχαν στην διάθεσή τους οι πρωταθλητές.