Απόλλων: Πως το είπε ο Χάμπος… δουλειά, δουλειά, δουλειά!

Οι «κυανόλευκοι» πήραν το ντέρμπι της Λεμεσού και βλέπουν τη συνέχεια με συγκρατημένη αισιοδοξία

Πρώτη νίκη μέσα στο 2024, πρώτη νίκη με Ματσίν στον πάγκο. Ο Απόλλων πήρε πανάξια το ντέρμπι της Λεμεσού με 3-1 και επέστρεψε στα νικηφόρα αποτελέσματα.

Οι «κυανόλευκοι» κατάφεραν να πάρουν νωρίς προβάδισμα στο ντέρμπι με τον Μαλεκκίδη. Η ΑΕΛ ισοφάρισε λίγο πριν το 45’ όμως η ομάδα του Ματσίν ανέκτησε ξανά το προβάδισμα της με τον Μάρκες στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου. Στο δεύτερο γκολ είχε συμμετοχή ο Βαλμπουενά ο οποίος έδειξε μεγάλη επιμονή στη φάση, με τη μπάλα να φτάνει στον Μάρκες μετά από δική του προσπάθεια.

Ο Γάλλος ήταν αυτός που διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα με το τέρμα που πέτυχε στις αρχές του 2ου ημιχρόνου, όντας για άλλη μια φορά ένας από τους διακριθέντες του Απόλλωνα.

Ο Απόλλων χρειαζόταν πολύ το τρίποντο απέναντι στην ΑΕΛ, ιδίως μετά και τον τρόπο με τον οποίο χάθηκε η νίκη στο ντέρμπι με τον ΑΠΟΕΛ την περασμένη αγωνιστική.

Η ομάδα της Λεμεσού κερδίζει αυτοπεποίθηση και ο Ματσίν χρόνο για να μάθει ακόμη καλύτερα την ομάδα και γενικά το κυπριακό πρωτάθλημα.

Όπως είπε και ο Χάμπος μετά το τέλος του αγώνα, αυτό που χρειάζεται ο Απόλλωνας είναι σκληρή δουλειά για να επανέλθει.