Ένα σου, ένα μου στο «Αμμόχωστος» (vid)

Νέα Σαλαμίνα και Οθέλλος εξήλθαν ισόπαλοι (1-1) στο πλαίσιο της πρεμιέρας των πλέι άουτ

Από ένα βαθμό μοιράστηκαν Νέα Σαλαμίνα και Οθέλλος στο «Αμμόχωστος-Επιστροφή» καθώς έμειναν στο 1-1 για το πλαίσιο της πρώτης αγωνιστικής των πλεί άουτ.

Α' Μέρος

Ο αγώνας στο «Αμμόχωστος-Επιστροφή» ξεκίνησε με τα πρώτα λεπτά να είναι αναγνωριστικά. Η Νέα Σαλαμίνα είχε περισσότερη κατοχή της μπάλας αλλά δεν ήταν ουσιαστική.

Στο 6ο λεπτό ο Ντουρμισάει επιχείρησε το σουτ αλλά δεν βρήκε στόχο. Ο Οθέλλος στα επόμενα λεπτά ισορρόπησε στο παιχνίδι και βγήκε με αξιώσεις για να απειλήσει την εστία του Μελίσσα.

Στο 28ο λεπτό ο Οθέλλος απείλησε με τον Ναρντίνι να κάνει το σουτ μέσα στη περιοχή αλλά ο τερματοφύλακας της Νέας Σαλαμίνας απέκρουσε.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν και τη μεγαλύτερη ευκαιρία στο πρώτο μέρος καθώς στο 40ο λεπτό κέρδισαν πέναλτι μετά απο λάθος στην άμυνα των «ερυθρόλευκων» με τον Σανγκαρέ να κλέβει τη μπάλα και να ανατρέπεται απο τον Ντάντοβιτς. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Πιχ αλλά ο Μελίσσας απέκρουσε το πέναλτι.

Έτσι λοιπόν το σκορ του πρώτου ημιχρόνου έμεινε στο 0-0.

Β' Μέρος

Ο Οθέλλος μπήκε πιο δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο και προσπάθησε να απειλήσει την εστία του Μελίσσα. Στο 50ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι έχασαν τεράστια ευκαιράι με τον Σανγκαρέ να πιάνει το δυνατό σουτ έξω απο την περιοχή αλλά η μπάλα κτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι του Μελίσσα.

Η Νέα Σαλάμινα απάντησε στην ευκαιρία του Οθέλλου δύο λεπτά αργότερα με τον Κουσμάνοβιτς από πλεονεκτική θέση να κάνει το σουτ αλλά η μπάλα να φεύγει λίγο έξω απο την εστία του Ταουντούλ.

Οι φιλοξενούμενοι έψαξαν περισσότερα το γκολ και το βρήκαν στο 57ο λεπτό. Μετά απο σέντρα του Πιχ ο Ανάνγκ πήρε τη πρώτη κεφαλιά με τη μπάλα να κτυπάει στο οριζόντιο δοκάρι και στην επαναφορά ο Σανγκαρέ με το κεφάλι έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του.

Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να αντιδράσουν και εν τέλει έφτασαν στην ισοφάριση στο 70ο λεπτό. Ο Κουσμάνοβιτς πήρε τη μπάλα και με την πλάτη στο τέρμα βρήκε τον τρόπο και γύρισε κάνοντας το σουτ και έφερε το παιχνίδι στα ίσα.

Οι δύο ομάδες στα επόμενα λεπτά  έψαξαν το γκολ που θα τους έδινε τη νίκη. Στο 85ο λεπτό οι «ερυθρόλευκοι» έχασαν μεγάλη ευκαιρία για να κάνουν τη ανατροπή αλλά το σουτ του Μιγκελίτο έφυγε ελάχιστα έξω απο την εστία του Μελίσσα.

Τίποτα δεν άλλαξε με τις δύο ομάδες να μοιράζονται απο ένα βαθμό.

ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Νέα Σαλαμίνα: Μελίσσας, Σεργίου, Κονατέ (58′ Οφόρι), Ντάτκοβιτς, Μιγκελίτο, Ντουρμισάι (58′ Παπαγεωργίου), Κουζμάνοβιτς, Κονέ (77′ Προκοπίου), Φράγκος (23′ Κορομά), Βίκτωρος (77′ Γκουανίνι), Κατσιάρης

Στον πάγκο: Κίσσας, Καλανίδης, Φερνάντες, Καρλίτος, Παπαγεωργίου, Σπυριδάκης, Προκοπίου, Χριστοδούλου, Γκουανίνι, Οφόρι, Ντιακιτέ, Κορομά

Οθέλλος: Ταουντούλ Σταμούλης, Ναρντίνι, Χριστοδούλου (75′ Χατζηπασχάλης), Μπραμπίγια (85′ Γιάνσεν), Σαγκαρέ, Κατσιατή (72′ Σούτο), Καστάνας, Ανάνγκ, Πιτς, Κορίνους

Στον πάγκο: Τζιακουρής, Παναγιώτου, Μαλλούρη, Γιάνσεν, Κ.Κυριάκου, Ράμος, Σούτο, Χατζηπασχάλης, Σλάβικ, Κόπας, Μιτσής, Ιωάννου

Σκόρερ: 69'Κουσμάνοβιτς/57'Σανγκαρέ

Κίτρινες:  Κορομά, Ντάτκοβιτς, Ντουρμισάι/Ναρντίνι, Καστάνας, Ανάνγκ,Χαραλάμπους