Διπλό παραμονής για τους Πολεμιδιώτες (vid)

Η Καρμιώτισσα κέρδισε με 2-0 τη Νέα Σαλαμίνα και έφτασε στο +8 από την επικίνδυνη ζώνη

Η Καρμιώτισσα πηρέ μια πολύτιμη νίκη στη μάχη που δίνει για παραμονή στην Α’ κατηγορία. Η ομάδα από τα Πανω Πολεμίδια επικράτησε με 2-0 της Νέας Σαλαμίνας εκτός εδρας, στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής των πλέι αουτ. Σκόρερ για την φιλοξενουμένη ομάδα ο Τσουκάλας στο 4ο λεπτό και ο Παντελή στο 97ο . Με αυτή την νίκη η Καρμιώτισσα άνοιξε την διαφορά στους 8 βαθμούς από των 12ο Οθέλλο.

Α΄ Ημίχρονο

Ο αγώνας ξεκίνησε με πολύ καλό ρυθμό και φάσεις από τις δύο ομάδες.

Η Νέα Σαλαμίνα μόλις στο 4ο λεπτό απείλησε με κεφαλιά του Σπυριδάκη, με τον Σπόλιαριτς να σώζει.

Δευτερόλεπτα αργότερα η Καρμιώτισσα άνοιξε το σκορ με τον Τσουκαλά.

Ο Έλληνας έκανε σουτ εκτός περιοχής με την μπάλα να κοντράρει σε ποδοσφαιριστή της Νέας Σαλαμίνας και να καταλήγει στα δίχτυα.

Στην συνέχεια δεν είχαμε κάτι το αξιόλογο. Στο 33ο λεπτό ο Σπυριδάκης πηρέ την κεφαλιά από σέντρα του Νάρσινγκ και ο Σπόλιαριτς με τα ακροδάχτυλα έσωσε, στέλνοντας τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι.

Έτσι το πρώτο μέρος τέλειωσε στο 1-0 υπερ της Καρμιώτισσας.

Β΄ Ημίχρονο

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με τη Νέα Σαλαμίνα να προσπαθεί να φέρει το παιχνίδι στα ίσα, χωρίς ωστόσο να απειλήσει ιδιαίτερα.

Στην συνέχεια δεν είχαμε κάτι το αξιοσημείωτο.

Η πρώτη φάση στο δεύτερο μέρος καταγράφηκε στο 84ο λεπτό από σουτ του Φερνάντεζ εκτός περιοχής, με τη μπάλα να χτυπά στο κάθετο δοκάρι.

Στην συνέχεια ο Σολωμού έδωσε πέναλτι για χέρι του Αγγελή. Ωστόσο μέσω on field review ο διαιτητής πηρέ την απόφαση του πίσω.

Ακολούθως η Καρμιώτισσα στο 97ο λεπτό με τον Παντελή έκανε τα τέρματα της 2, καθαρίζοντας το παιχνίδι

Στο 99ο λεπτό ο Σπόλιαριτς απάντησε αρνητικά σε σουτ του Ντιακιτέ. Με αυτά τα δεδομένα η Καρμιώτισσα επικράτησέ με 2-0.

Το 24sports σας φέρνει λεπτό προς λεπτό την εξέλιξη της αναμέτρησης αναμεσά στην Νέα Σαλαμίνα και την Καρμιώτισσα

Η ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ:

ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ: Κίσσας, Σεργίου, Ντάτκοβιτς, Νάρσινγκ,( 63. Φερνάντεζ) Μπεχαράνο, Καρλίτος, Κονέ,( 71. Προκοπίου)  Παπαγεωργίου,(46. Μιγκελίτο) Σπυριδάκης,(58. Ντουρμισάι) Οφόρι,(46. Λέουκο) Ντιακιτέ.

Στον πάγκο: Μελίσσας, Κονατέ, Μιγκελίτο, Ντουρμισάι, Φερνάντεζ, Κουζμάνοβιτς, Φράγκος, Λέουκο, Προκοπίου, Γκουανίνι, Γιάνγκα, Βίκτωρος.

ΚΑΡΜΙΩΤΙΣΣΑ : Σπόλιαριτς, Μαλόνε, Ντούμπια, Νεοφύτου, Τσουκαλάς, Θεοδώρου,(91. Παντελή) Ρόσι,( 57. Κατσαντώνης) Γκραντινάρου, Κοβάσεβιτς, Ουεσλάτι,(74. Χαραλάμπους) Ψύχας.( 57. Παντελή)

Στον πάγκο: Άντος, Βιολάρης, Μιχαήλ, Παντελή, Χαραλάμπους, Αγγελή, Γκριμπάκιν, Ταβελούδης, Κατσαντώνης, Ματθαίου, Αριστείδου.

Διαιτητής: Σολωμού Δημήτρης
VAR: Αντωνίου Μάριος
Σκόρερ: - / 4. Τσουκαλάς, 97. Παντελή
Κίτρινες: Μπεχαράνο,  / Γκραντινάρου,