Πράσινο...το φιλικό με Σποράρ

Νίκη με 1-0 για τον Παναθηναϊκό κόντρα στη Νέα Σαλαμίνα

Φιλική νίκη με 1-0 πέτυχε ο Παναθηναϊκός κόντρα στη Νέα Σαλαμίνα μέσα στο "Αμμόχωστος".

Το "χρυσό" γκολ για τους πράσινους του Ιβάν Γιοβάνοβιτς το πέτυχε ο Σποράρ στο 29', μετά την μπαλιά του Μπερνάρ, ο πρώτος με ωραίο σουτ άνοιξε το σκορ.

Στο πρώτο μέρος γενικότερα ο Παναθηναϊκός ήταν καλύτερος και έλεγχε το ματς, αν και η Νέα Σαλαμίνα κατάφερε να απειλήσει, όμως δεν πέτυχε κάποιο γκολ.

Στο δεύτερο μέρος ο Σάββας Πουρσαϊτίδης έκανε δέκα αλλαγές, αφήνοντας μόνο τον Κίσσα βασικό, χωρίς και πάλι να πετύχει κάποιο γκολ η ομάδα του. Από την άλλη και ο Ιβάν Γιοβάνοβιτς έκανε αρκετές αλλαγές, ο ρυθμός του αγώνα έπεσε και δεν είχαμε αρκετές φάσεις.

Έτσι έμεινε το 1-0 υπέρ της ελληνικής ομάδας. Ήταν ένα καλό τεστ και για τις δύο ομάδες με τον Ιβάν Γιοβάνοβιτς να βλέπει παλιούς του παίκτες.

Το 24sports σας μετέφερε την εξέλιξη του αγώνα.

Έναρξη αγώνα

5'  Πέντε λεπτά χωρίς κάποια φάση με τα πρώτα λεπτά να είναι αναγνωριστικά.

7' Ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό μετά από κόρνεν, κεφαλιά του Βέρμπιτς, η μπάλα έξω.

10' Πρώτη ευκαιρία και για τη Νέα Σαλαμίνα, σουτ του Τιάγκο, κόντραρε κάπου η μπάλα και μάζεψε ο Λοντίγκιν.

13' Ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό, ο Σποράρ εντός περιοχής έκανε το σουτ, η μπάλα έφυγε σε κόρνερ μετά από κόντρα.

15' Πέρασε ανεκμετάλλευτο το κόρνερ.

20' Πατά καλύτερα ο Παναθηναϊκός στα πρώτα 20 λεπτά.

23' Σουτ του Σεργίου η μπάλα έξω.

29' Γκολ 1-0 ο Παναθηναϊκός. Ο Μπερνάρ έκανε την μπάλια στην περιοχή προς στον Σποράρ και αυτός με ωραίο σουτ έκανε το 1-0 για την ομάδα του.

40' Δεν βγάζει αντίδραση η Νέα Σαλαμίνα και ο Παναθηναϊκός ελέγχει το υπέρ του σκορ.

45' Τέλος στο πρώτο μέρος 1-0 μπροστά ο Παναθηναϊκός με το γκολ του Σποράρ.

46' Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου με αρκετές αλλαγές για τη Νέα Σαλαμίνα, 10 αλλαγές, μόνο ο Κίσσας συνεχίζει. Δύο αλλαγές για τον Ιβάν Γιοβάνοβιτς και τον Παναθηναϊκό, εκτός οι Μάνγνουσον και Λοντίγκιν, μέσα οι Μπρινιόλι και Πούγγουρας.

47: Η εντεκάδα στο Β' Μέρος για τη Νέα Σαλαμίνα: Κίσσας. Μάντζεκ, Βίκτωρος, Οφόρι, Λέουκο, Καρλίτος, Φιάκας, Φελίπε, Σταλόνε, Κλίμοβιτς, Τσίκο

48' Σουτ του Κλίμοβιτς από κοντά, σε κόρνερ ο Μπρινιόλι.

57' Πολύ κακός ο ρυθμός του αγώνα στο β' μέρος.

61' Πέντε αλλαγές για τον Παναθηναϊκός. Βαγιαννίδης, Σάντσες, Συμεωνίδης, Κυριόπουλος, Καμπετσής αντί των Κώτσιρα, Χουάνκαρ, Ρουμπέν, Παλάσιος, Σπόραρ

64' Ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό. Σουτ του Καμπέτση εντός περιοχής, ο Κίσσας σε κόρνερ.

68' Τριπλή αλλαγή για τον Παναθηναϊκό. Σάρλια, Σαβιέρ, Κρυπαράκος μέσα και εκτός οι Μάγκνουσον, Βέρμπιτς, Μπερνάρ.

77' Ευκαιρία για τη Νέα Σαλαμίνα. Σέντρα από τα δεξιά του Κλίμοβιτς, πήρε μπάλα ο Λέουκο ο οποίος έκανε το σουτ, όμως κατέληξε άουτ.

80' Αλλαγή για τον Παναθηναϊκό, έξω ο Τσοκάι, μέσα ο Σιδεράς.

83' Αλλαγή τερματοφύλακα για τη Νέα Σαλαμίνα, Κίσσας εκτός, μέσα ο Καλανίδης.

86' Αλλαγές για τη Νέα Σαλαμίνα. Έξω οι Φελίπε, Σταλόνε και Βίκτωρος, μέσα οι Ράσπας, Ευθυμίου και Φράγκος.

90' Τέλος αγώνα, φιλική νίκη για τον Παναθηναϊκό με 1-0.