Κυπελλούχος 2023-24 η Πάφος fc! (vid)

Κατέκτησε πανάξια το παρθενικό της τρόπαιο με επιβλητική νίκη στον τελικό, εξασφαλίζοντας το εισιτήριο για το Γιουρόπα Λιγκ

Το Παφίτικο όνειρο έγινε πραγματικότητα. Η Πάφος πήρε το πολυπόθητο κύπελλο, το πρώτο στην ιστορία της καθώς επικράτησε με 0-3 της Ομόνοιας στο ΓΣΠ.

Α' Μέρος

Το πρώτο ημίχρονο του τελικού άνηκε εξ΄ολοκλήρου στην Πάφο. Ούτε ο πιο αισιόδοξος φίλους της Παφιακής ομάδας δεν θα περίμενε να εξελιχθεί έτσι το πρώτο σαρανταπεντάλεπτο.

Η ομάδα του Καρσέδο έδειξε από το πρώτο λεπτό τις προθέσεις της καθώς στο πρώτο λεπτό λίγο έλειψε να αιφνιδιάσει την Ομόνοια μετά από γύρισμα του Ζάιρο και λάθος απομάκρυνση του Κουλιμπαλί αλλά για καλή του τύχη ο Ουζόχο έδιωξε σε κόρνερ.

Στην συνέχεια της φάσης η Πάφος έχασε μεγάλη φάση με τον Κβίντα από πολύ κοντά να μην μπορεί να σκοράρει αλλά να σημαδεύει το κάθετο δοκάρι. Παρ΄όλα αυτά στην αρχή της φάσης υπήρξαν διαμαρτυρίες από τους ποδοσφαιριστές της Πάφου για χέρι στην περιοχή της Ομόνοιας. Μετά από παρέμβαση του VAR ο διαιτητής έλεγξε τη φάση και έδειξε το σημείο του πέναλτι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Τάνκοβιτς ο οποίος ήταν εύστοχος σημειώνοντας το 0-1.

Η Ομόνοια παρά το αρχικό σοκ κατάφερε να ισορροπήσει στον αγώνα και να έχει την κατοχή της μπάλας αλλά ήταν ανούσια καθώς δεν μπόρεσε να γίνει απειλητική.

Από την άλλη η Πάφος κατάφερε να σημειώσει και δεύτερο γκολ στο 36ο λεπτό μετά από κλέψιμο του Τάνκοβιτς δίνοντας τη πάσα  στον Ζάιρο ο οποίος έδωσε ωραία κάθετη  στον Ντράγκομιρ που έκανε το σουτ νικώντας τον Ουζόχο και διπλασιάσε τα γκολ της ομάδας του.

Η ομάδα του Καρσέδο δεν έμεινε εκεί καθώς τέσσερα λεπτά αργότερα σημειώσε και τρίτο γκολ με τον Πέπε να σημειώνει ένα φοβερό γκολ από πολύ μακριά με δυνατό σουτ που δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον Ουζόχο.

Το πρώτο ημίχρονο τελειώσε με την Πάφο να έχει ισχυρό προβάδισμα μετά το 0-3 επί της Ομόνοιας.

Β' Μέρος

Εκεί που περίμεναν ότι οι ποδοσφαιριστές του Γιάννη Αναστασίου θα προσπαθούσαν να αλλάξουν την κακή εικόνα του πρώτου ημιχρόνου και θα έμπαιναν πιο επιθετικά δεν το έκαναν καθώς οι καλή ανασταλτική λειτουργία της Πάφου ήταν σχεδόν αλάνθαστη.

Οι «πράσινοι» απείλησαν για πρώτη φορά στο 62ο λεπτό με τον Κούσουλο να πιάνει τη κεφαλιά αλλά να στέλνει τη μπάλα δίπλα από την εστία του Ίβουσιτς.

Με το χρονό να κυλάει υπέρ της Πάφου η οποία  κρατήσε την  μπάλα με σχετική ευκολία ενώ από την άλλη η Ομόνοια σε καμία περίπτωση δεν μπόρεσε να γίνει ιδαίτερα απειλητική.

Σε καμία φάση του παιχνιδιού οι ποδοσφαιριστές του Καρσέδο δεν έδειξαν χαλαρότητα οι οποίοι δεν έχασαν καμία προσωπική μονομαχία από τους αντιπάλους τους.

Η Ομόνοια έμεινε και με 10 ποδοσφαιριστές καθώς στο 85ο λεπτό ο Κουλιμπαλί αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη μετά από φάουλ στον Κοντρέρας.

Τα όνειρα της Πάφου έγιναν πραγματικότητα με το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή με την Πάφο να πανηγυρίζει τον πρώτο της τίτλο στην ιστορία της και να εξασφαλίζει  το εισιτήριο για το Γιουρόπα Λιγκ.

Ομόνοια: Ουζόχο, Κουλιμπαλί, Παναγιώτου (60′ Μάθιους), Χαμάς (82′ Λέζιακς), Μίλετιτς, Κούσουλος, Μπασιρού (82′ Στεπίνσκι), Χαραλάμπους (60′ Μπάκιτς), Σεμέδο, Σίμιτς, Κακουλλής (68′ Αλιούμ).

Στον πάγκο: Φαμπιάνο, Παπαστυλιανού, Μάθιους, Σιπριάνο, Κασάμα, Αλιούμ, Στεπίνσκι, Μπάκιτς, Φράνσον, Λέζιακς, Λανγκ, Ανδρέου.

Πάφος: Ίβουσιτς, Γκολντάρ, Κβίντα, Ρους, Μπότσκαϊ, Ντράγκομιρ, Ναμ, Πέπε (89′ Βαλακάρι), Τάνκοβιτς (89′ Δημητρίου), Τζάτζα (67′ Μελούσο), Ζάιρο (75′ Κοντρέρας).

Στον πάγκο: Γιοσίποβιτς, Μελούσο, Μπρούνο Φελίπε, Κανέ, Δημητρίου, Αμπντουσαλάμοφ, Κοντρέρας, Μιχαήλ, Βαλακάρι, Τουμάσι, Νταλίνια.

Σκόρερ: -/8' Τάνκοβιτς,36'Ντράγκομιρ,40'Πέπε

Κίτρινες: /Ζάιρο,Δημητρίου

Αποβολές: Κουλιμπαλί(Δεύτερη Κίτρινη)/-

Διαιτητής: Jovanovic Srdjan

VAR: Marcovic Momcilo