Εράκοβιτς: Το «next big thing» του Μαυροβουνίου

Το «who is who» του νέου μεταγραφικού αποκτήματος των «πρασίνων»

Επίσημα ποδοσφαιριστής της Ομόνοιας είναι ο Νόβιτσα Εράκοβιτς, ο οποίος αποτελεί το πρώτο μεταγραφικό απόκτημα των «πρασίνων».  Ο Μαυροβούνιος μέσος έβαλε τη «τζίφρα» του σε συμβόλαιο συνεργασίας για 3 χρόνια με το «τριφύλλι».

Το πρώτο μεταγραφικό απόκτημα των «πράσινων» είχε βρεθεί αντιμέτωπος στο παρελθόν με το νέο «αιώνιο» του αντίπαλο… τον ΑΠΟΕΛ. Αυτό είχε συμβεί στα πλαίσια του 2ου προκριματικού γύρου του Champions League την αγωνιστική περίοδο 2019-2020 αγωνιζόμενος με τη φανέλα της Σουτζιέσκα. Ο 20χρονος τότε Eράκοβιτς στην πρώτη αναμέτρηση στην Λευκωσία ήταν στο πάγκο αλλά στην δεύτερη αναμέτρηση μια εβδομάδα μετά στο Μαυροβούνιο είχε καταγράψει ενενηντάλεπτο.

Έχει δυο τίτλους μέχρι στιγμής στο παλμαρέ του, ένα πρωτάθλημα (2022) και ένα κύπελλο (2023)με την ομάδα του Μαυροβουνίου. Είναι τέσσερις φορές διεθνής με την πρώτη ομάδα της Εθνικής Μαυροβουνίου. Έχει παίξει και στις μικρότερες ομάδες της χωράς του. Θεωρείται ένα ανερχόμενο ταλέντο καταφέρνοντας μέσα σε ένα χρόνο σύμφωνα με το transfermarkt να εκτόξευση την χρηματιστή του αξία σχεδόν στα διπλάσια (από 275 χιλιάδες στης 500.)

Την χρονιά που μας πέρασε σε 33 συμμετοχές στο πρωτάθλημα κατάφερε να σκοράρει 5 γκολ ενώ έδωσε την τελική πασά 14 φορές. Η περσινή περίοδος βρήκε την ομάδα του να αρχίζει την ευρωπαϊκή της πορεία στο πρώτο προκριματικό γύρο του Champions League και απέναντι σε ένα δικό μας παιδί… τον Πιέρο Σωτήριου λίγο πριν αποχωρήσει για Ιαπωνία. Η Λουντογκόρετς κατάφερε με δυο νίκες 2-0 εντός και 0-1 εκτός να πάρει την πρόκριση για την επόμενη φάση στέλνοντας τη Σουτζιέσκα στον δεύτερο προκριματικό του Conference League.

Εκεί ο Εράκοβιτς βρήκε απέναντι του την Κλάκσβικ όπου με «λευκή» ισοπαλία εντός και ήττα 1- 0 εκτός έδρας αποκλείστηκε από τις ευρωπαϊκές διοργανώσεις της UEFA. Το νέο μεταγραφικό απόκτημα της ομάδας της Λευκωσίας είχε γράψει στο κοντέρ του το μέγιστο σε λεπτά σε αυτές τις τέσσερις αναμετρήσεις.

Τα παιχνίδια που θα θυμάται καλυτέρα στην περσινή αγωνιστική περίοδο είναι δυο. Το πρώτο ήταν τον περασμένο Σεπτέμβριο για την 8η αγωνιστική του πρωταθλήματος Μαυροβουνίου. Σε εκτός έδρας νίκη της ομάδας του απέναντι στη Πέτροβατς με 4-0, ο Εράκοβιτς βρήκε δίχτυα μια φορά και έδωσε δύο ασίστ. Για το δεύτερο θα πάμε 5 μήνες μετά και πιο συγκεκριμένα στον Φεβρουάριο όπου στο πλαίσιο της 20ης αγωνιστικής κόντρα στην Ζεζέρο έκανε hat-trick σε ασίστ.

Ο Μαυροβούνιος επίσης τέθηκε αντιμέτωπος και με την Εθνική Ελλάδος στις 28 Μάρτιου 2022 σε φιλικό αγώνα όπου είχε παίξει ολόκληρο το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης.