Ομόνοια: Άμα σβήνουν οι μηχανές

Κάπως… αναμενόμενο το σοκ για τους «πράσινους»

Η Ομόνοια έδωσε δικαιώματα στην Καρμιώτισσα και το… πλήρωσε. Οι «πράσινοι» αν και βρέθηκαν να προηγούνται με δύο γκολ εν τέλει χάρισαν τον βαθμό στον σύλλογο των Πολεμιδιών που ισοφάρισε στις καθυστερήσεις του αγώνα σε 3-3. Η ομάδα του Σωφρόνη Αυγουστή ουσιαστικά μετά το τρίτο γκολ ήταν απούσα, έχασε αρκετές φορές τη μπάλα με ευκολία και δεν μπόρεσε να υπερασπιστεί το υπέρ της προβάδισμα.

Ας το πάρουμε όμως από την αρχή, αφού τα προβλήματα ήταν φανερά από το πρώτο μέρος του αγώνα. Η αμυντική λειτουργία της ομάδας της πρωτεύουσας ήταν προβληματική, με τον Κουλιμπαλί να έχει αρκετές λανθασμένες τοποθετήσεις και τη μπάλα να μην απομακρύνεται αποτελεσματικά από τη περιοχή των «πρασίνων».

Το «τριφύλλι» κατάφερε να προηγηθεί νωρίς και στα δύο ημίχρονα, όπως επίσης στο τέλος και των δύο δέχτηκε τέρματα. Πρώτα με τον Σιπριάνο, που σκόραρε μόλις στο 2ο λεπτό και ακολούθησε ένα χαμένο ημίχρονο χωρίς φάσεις, με την ισοφάριση να έρχεται στο 45+2’. Ακολούθως με τον Κακουλλή που με την είσοδο του στο δεύτερο μέρος σκόραρε δις (59’, 69’) αλλά και πάλι το «τριφύλλι» δεν διαχειρίστηκε σωστά το υπέρ του προβάδισμα και δέχτηκε τέρματα στο 75ο λεπτό και στις καθυστερήσεις του αγώνα.

Το σύνολο του Μπράτου χτύπησε πολλές φορές το «καμπανάκι», η ισοφάριση φαινόταν ότι θα έρθει, αλλά η Ομόνοια φάνηκε να μην μπορεί να ανταπεξέλθει. Το «τριφύλλι» χωρίς λόγο έδωσε χώρο στους γηπεδούχους και έκανε εύκολα λάθη στο δικό του μισό. Η έλλειψη συγκέντρωσης των ποδοσφαιριστών του Σωφρόνη Αυγουστή οδήγησε στο να χαθούν οι τρεις βαθμοί της νίκης, που θα έδιναν… άλλη ώθηση στην ομάδα ενόψει του «αιώνιου» ντέρμπι.

Το σημερινό παιχνίδι θα πρέπει να γίνει ένα μάθημα, τόσο για τους ποδοσφαιριστές όσο και για τον Κύπριο κόουτς. Οι κινήσεις από τον πάγκο βοήθησαν σε ένα βαθμό την ομάδα, που πήρε το προβάδισμα ξανά αλλά δεν πρόσφεραν στο να κρατηθεί η μπάλα και να έρθει η νίκη.

Η ανάγκη για απόκτηση ενός εξτρέμ φάνηκε και πάλι, ωστόσο κάποια φάση στο στρατόπεδο των «πρασίνων» θα πρέπει να σκεφτούν και την άμυνα αφού όποιο δίδυμο και να επιλέξει ο 46χρονος τεχνικός δεν… πείθει. Οπότε η βελτίωση είναι «μονόδρομος» για την Ομόνοια, οι αλλαγές θα πρέπει να γίνουν άμεσα όμως, καθώς σε αυτό το πρώιμο στάδιο του πρωταθλήματος ίσως κριθεί η σεζόν.