«Τριφυλλάρα» για back to back (vid)

Τα παλληκάρια του Σωφρόνη τούμπαραν την Πάφο μπροστά από 17 και πλέον χιλιάδες Ομονοιάτες

«Τριφύλλι» από «ατσάλι» λύγισε την Πάφο και πέρασε στον μεγάλο τελικό του Κυπέλλου! Η ομάδα του Σωφρόνη Αυγουστή παρά το ότι βρέθηκε νωρίς πίσω στο σκορ, βρήκε τα ψυχικά αποθέματα και έφερε «τούμπα» (3-1) το ματς για να υπερασπιστεί στον τελικό τον τίτλο της. Τα γκολ της αναμέτρησης πέτυχαν οι Βαλακάρι 13’, Μιξ 34’, Κασάμα 79’ και Χάμπος 90+6’.

Α’ ημίχρονο

Με γρήγορο ρυθμό ξεκίνησε το παιχνίδι στο ΓΣΠ με την Πάφο να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων και την Ομόνοια να προσπαθεί να γίνει απειλητική με αντεπιθέσεις.

Η πρώτη καλή φάση στο ματς άνηκε στην ομάδα του Σαλγκάδο στο 4ο λεπτό, με τον Χότσκο να επιχειρεί το μακρινό σουτ και τον Φαμπιάνο να αποκρούει εκπληκτικά.

Στο 13’ η Πάφος μετουσίωσε την υπεροχή της σε γκολ μετά από ωραία συνεργασία του Αμπντουραχίμι με τον Βαλακάρι! Ο πρώτος με μια εξαιρετική κάθετη έβγαλε φάτσα τον Φιλανδό με τον Φαμπιάνο… πλασάροντας εύστοχα για το 1-0.

Στη συνέχεια το «τριφύλλι» ισορρόπησε και έχασε μεγάλη φάση στο 26’ για να φέρει στα ίσα το παιχνίδι! Ο Σράντι έκανε το γύρισμα μετά από κόρνερ, ο Παναγιώτου που ήταν ο αποδέχτης έκανε το σουτ και έστειλε την μπάλα λίγο έξω.

Οκτώ λεπτά μετά η ομάδα του Σωφρόνη Αυγουστή βρήκε την ισοφάριση με τον Μιξ! Ο Ανσαριφάρντ με μια εξαιρετική μπαλιά βρήκε τον Αμερικανό στο ύψος της περιοχής, και ο τελευταίος με ένα ωραίο πλασέ σε πρώτο χρόνο έστειλε την μπάλα στην αριστερή γωνία του ανήμπορου να αντιδράσει Ίβουσιτς.

Ένα λεπτό πριν το 45λεπτο, οι «γαλάζιοι» απείλησαν εκ νέου με τον Φαμπιάνο να «ξελασπώνει» και πάλι το «τριφύλλι». Ο Βαλακάρι έκανε το γυριστό σουτ από το ύψος της περιοχής με τον Βραζιλιάνο να αποσοβεί ένα σίγουρο γκολ στην δεξιά του γωνιά!

Έτσι οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το 1-1 να είναι το σκορ ημιχρόνου.

Β’ ημίχρονο

Με αργό ρυθμό ξεκίνησε η επανάληψη με τις δύο ομάδες να μην θέλουν να ρισκάρουν από τα πρώτα στάδια.

Η πρώτη καλή φάση στο Β’ μέρος άνηκε στους «πράσινους» στο 62’, με τον Κακουλλή να φεύγει πίσω από την πλάτη της αντίπαλης άμυνας, να κάνει από δύσκολη θέση το πλασέ και τον Ίβουσιτς να διώχνει σε κόρνερ.

Στην αμέσως επόμενη φάση που επισκέφθηκε τα καρέ του Ίβουσιτς, η ομάδα του Σωφρόνη έφερε «τούμπα» το ματς με τον Κασάμα στο 79’! Μετά από κομπίνα στο κόρνερ ο Αφρικανός μέσος επιχείρησε το μακρινό σουτ, η μπάλα κόντραρε σε σώμα αμυνόμενου και κατέληξε στα δίκτυα!

Στα εναπομείναντα λεπτά η ομάδα του Σαλγκάδο βγήκε μπροστά με στόχο να στείλει το παιχνίδι στην παράταση, ωστόσο πέραν από ένα αδύναμο σουτ του Τάνκοβιτς, δεν απείλησε περεταιρω την αντίπαλη εστία.

Το «κερασάκι στην τούρτα» για τους γηεπδουχους ήρθε να βάλει ο Χάμπος στο 90+6’, ο οποίος τρύπωσε μέσα στην αντίπαλη περιοχή και εύκολα από το σημείο του πέναλτι έγραψε το τελικό 3-1!

Έτσι το «τριφύλλι» πανηγύρισε μια σπουδαία πρόκριση και καλείται να υπερασπιστεί τον τίτλο της κόντρα στην ΑΕΛ στον μεγάλο τελικό.

Ομόνοια (Σωφρόνης): Φαμπιάνο, Μάθιους, Γιούστε, Λοΐζου (87' Μίλετιτς), Λέτσιακς, Ανσαριφάρντ (87' Χάμπος), Μπασιρού, Σράντι (76' Παπουλής), Παναγιώτου, Μιξ (69' Κασάμα), Κακουλλής (69' Μπεσεντίν).

Πάφος (Σαλγκάδο): Ίβουσιτς, Παλάσιος, Κβίντα, Μπάιριτς (84' Μπρούνο), Ικόκο, Ζουνίνιο, Κανέ, Χότσκο, Βαλακάρι, Αμπντουραχίμι (64' Τάνκοβιτς), Ζάιρο.