Πάρτι με καλεσμένη την «Κυρία» (vid)

«Γκαζωμένη» η Πάφος διέσυρε (5-1) την Ανόρθωση και έμεινε ζωντανή για την τέταρτη θέση

Ποιος είδε την Πάφο και δεν την φοβήθηκε! Η ομάδα του Χουάν Καρσέδο, ερχόμενη με φορά μετά την πρόκριση στον τελικό, κέρδισε εντός έδρας την Ανόρθωση με 5-1, σε παιχνίδι που έγινε στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής των πλέι-οφ.

Το συγκρότημα του Γιάννου Οκκά άνοιξε το σκορ με τον Φερέιρα (9’), όμως οι γηπεδούχοι απάντησαν με τέρματα των Ζάιρο (12’ και 45+2’), Tάνκοβιτς (16’), Γκολντάρ (20’) και Τζάτζα (70’). Ο Ζάιρο έχασε την ευκαιρία να πετύχει χατ-τρικ, αφού αστόχησε από τα έντεκα βήματα (68').

Με αυτό το αποτέλεσμα η Πάφος έφτασε στους 60 βαθμούς και έμεινε ζωντανή στο κυνήγι της τέταρτης θέσης, ενώ η Ανόρθωση παρέμεινε στους 52 βαθμούς και στην έκτη θέση.

Α’ Ημίχρονο

Τι ήθελε το γκολ ο Φερέιρα; Ο Πορτογάλος εξτρέμ της Ανόρθωσης άνοιξε το σκορ στο «Στέλιος Κυριακίδης», όμως οι γηπεδούχοι αντέδρασαν άμεσα, πετυχαίνοντας τέσσερα τέρματα μέχρι τη λήξη του πρώτου μέρους.

Παίρνοντας τα πράγματα από την αρχή, η «Κυρία» προηγήθηκε στο 9’ με ένα υπέροχο γκολ του Φερέιρα, ο οποίος πήρε μετά από πάσα του Καστέλ και με δυνατό σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής δεν έδωσε κανένα περιθώριο αντίδρασης στον Ίβουσιτς.

Τρία λεπτά μετά, το συγκρότημα του Χουάν Καρσέδο έφερε το ματς στα ίσα με τον Ζάιρο, ο οποίος συνδύασε την εκατοστή του εμφάνιση με την επιστροφή του στο σκοράρισμα μετά από δυο μήνες. Μετά από εκτέλεση κόρνερ ο Κβίντα έπιασε την κεφαλιά, στέλνοντας την μπάλα εκεί όπου ήταν ο Βραζιλιάνος, που εντός της μικρής περιοχής νίκησε από κοντά τον Κεραυνό, επίσης με κεφαλιά.

Στο 14’ ο Τάνκοβιτς έστειλε την μπάλα έξω σουτάροντας από πλεονεκτική θέση, όμως δυο λεπτά μετά… ο Σουηδός δεν θα αστοχούσε. Υπέροχο 1-2 μεταξύ Ζάιρο και Τάνκοβιτς, με τον δεύτερο να φεύγει στην πλάτη της άμυνας και να ολοκληρώνει την ανατροπή για την ομάδα του, μέσα σε μόλις εφτά λεπτά!

Σαν να μην έφτανε αυτό, ο Γκολντάρ στο 20’ με σουτ εντός περιοχής, το οποίο θα ζήλευαν αρκετοί επιθετικοί, τριπλασίασε τα τέρματα της Πάφου. Την ασίστ πιστώνεται ο Ντράγκομιρ που μοίρασε από τα δεξιά.

Ακολούθως, ο ρυθμός συνέχισε να είναι πολύ καλός, απόρροια και του ότι οι δυο ομάδες έπαιζαν χωρίς άγχος, με την Πάφο όμως να γίνεται όλο και καλύτερη με την πάροδο του χρόνου.

Στο 42’ η Ανόρθωση απείλησε μετά από αρκετή ώρα, με τον Αντωνίου να σουτάρει από διαγώνια θέση εντός περιοχής και να «αναγκάζει» τον Ίβουσιτς σε απόκρουση.

Τον τελευταίο λόγο στο πρώτο ημίχρονο είχε ο Ζάιρο, ο οποίος στο 45+2’ ντρίμπλαρε υποδειγματικά τον προσωπικό του αντίπαλο και από κοντά δεν δυσκολεύτηκε να κάνει το 4-1. Στιγμές αργότερα σκόραρε και ο Τζάτζα, ωστόσο το τέρμα δεν μέτρησε γιατί ο Βραζιλιάνος ήταν εκτεθειμένος στην αρχή της φάσης.

Β’ Ημίχρονο

Από εκεί που έμεινε στο πρώτο μέρος θέλησε να συνεχίσει η Πάφος, που «άγγιξε» το πέμπτο γκολ μόλις στο 47’. Ο Τζάτζα έφυγε γρήγορα στην πλάτη της άμυνας έκανε και το σουτ, με τον Κεραυνό να αποκρούει σε πρώτο χρόνο. Τη φάση ακολούθησε ο Τάνκοβιτς, που έκανε το σουτ εντός περιοχής, όμως η μπάλα σταμάτησε στο σώμα του Κορρέα.

Στην εν λόγω φάση, ο Κεραυνός συγκρούστηκε με τον Κορρέα, κτυπώντας στον αυχένα… με αποτέλεσμα να αποχωρήσει από το γήπεδο με ασθενοφόρο. Τη θέση του πήρε ο Μιχαήλ, ενώ μέχρι να του παρασχεθεί η απαραίτητη ιατρική βοήθεια, εντός αγωνιστικού χώρου, είχαμε σχεδόν δέκα λεπτά διακοπής.

Πάντως, σύμφωνα με την Cablenet δεν αντιμετωπίζει κάτι σοβαρό ο Κεραυνός, αλλά μεταφέρθηκε στο γενικό νοσοκομείο Πάφου για να κάνει και τις σχετικές εξετάσεις. Ενθαρρυντικά λοιπόν τα πρώτα μηνύματα.

Αρχικά η Πάφος έδειξε να επηρεάζεται απ’ αυτή τη διακοπή όμως στην πορεία και με πρωταγωνιστή τον Τζάτζα… συνέχισε να είναι επικίνδυνη και η απόλυτη κυρίαρχος. Ο εξελίξιμος εξτρέμ κέρδισε πέναλτι στο 68’ μετά από παράβαση του Κίκο, όμως ο Ζάιρο δεν μπόρεσε να κάνει χατ-τρικ αφού έστειλε την μπάλα ψηλά πάνω από τα δοκάρια.

Δυο λεπτά μετά όμως, ο έμπειρος φορ μοίρασε στον συμπατριώτη του ο οποίος με ένα φοβερό σουτ εντός περιοχής πενταπλασίασε τα τέρματα για την ομάδα του.

Στην πορεία ο ρυθμός έπεσε αισθητά, η Πάφος έκανε την απαιτούμενη διαχείριση και έφτασε σε μια νίκη που της ανεβάζει το ηθικό και την κρατά ζωντανή στη «μάχη» για την κατάκτηση της τέταρτης θέσης.

Πάφος F.C.: Ίβουσιτς, Ρους, Κβίντα, Γκολντάρ (72' Δημητρίου), Μπότσκαι, Κανέ (72' Βαλακάρι), Πέπε, Ντράγκομιρ, Τζάτζα, Τάνκοβιτς, Ζάιρο (72' Κοντρέρας).

Ανόρθωση: Κεραυνός (58' Μιχαήλ), Κάργας, Κορέια, Τεχέρα, Καστέλ (84' Τζούλιου), Φερέιρα (84' Περέα), Μακούν, Παρούτης, Αντωνίου (58' Κίκο), Κορρέα, Χρυσοστόμου (94' Κωνσταντίνου).

Σκόρερ: 12' Ζάιρο, 16' Τάνκοβιτς, 20' Γκολντάρ, 45+2' Ζάιρο, 70' Τζάτζα / 9' Φερέιρα.

Κίτρινες: 18 ' Ρους / 20' Χρυσοστόμου, 35' Κάργας, 43' Μακούν, 91' Περέα.

Κόκκινες: - / -

Διαιτητής: Αθανασίου Κυριάκος

VAR: Αντωνίου Μάριος