Πήρε τον ιταλικό εμφύλιο η Αρμάνι Μιλάνο

Και παρέμεινε ζωντανή για τα play-in

Η Βίρτους Μπολόνια μπήκε καλύτερα στο ματς και χάρη στην καλή της άμυνα προηγήθηκε με 7-3 στο 4'. Στη συνέχεια, η Αρμάνι Μιλάνο «αφυπνίστηκε» και με τα τρίποντα των Τονούτ και Μέλι, αλλά και τους πέντε διαδοχικούς πόντους του Μίροτιτς, πέρασε μπροστά με 15-9 στο 6'. Μάλιστα, λίγο αργότερα, οι Πόιθρες και Σιλντς ανέβασαν τη διαφορά στο +11 (20-9), ολοκληρώνοντας ένα εντυπωσιακό 13-0 για τους γηπεδούχους. Η ομάδα του Λούκα Μπάνκι κατάφερε στο τελευταίο δίλεπτο να ροκανίσει τη διαφορά, κλείνοντας το δεκάλεπτο στο -4 για το 22-18.

Η αντεπίθεση της Μπολόνια συνεχίστηκε στις αρχές της δεύτερης περιόδου, εκεί όπου με τον Μίκι σε πρώτο πλάνο μείωσε τη διαφορά στην ελάχιστη τιμή για το 26-25 στο 13'. Παρόλα αυτά, οι Μιλανέζοι δεν έχασαν ποτέ το προβάδισμα, που χάρη στον εξαιρετικό Μίροτιτς, αλλά και στις πολλές εκτελεσμένες βολές, κατάφεραν όχι μόνο να διατηρήσουν το πάνω χέρι στο σκορ, αλλά να πάνε και στα αποδυτήρια μπροστά με +12 για το 46-34.

Το επιθετικό κρεσέντο της ομάδας του Έτορε Μεσίνα συνεχίστηκε και στην τρίτη περίοδο, το οποίο ήταν και το καλύτερό της στο ματς. Διάστημα στο οποίο οι γηπεδούχοι πάτησαν το πόδι στο «γκάζι» και... εξαφανίστηκαν στον ορίζοντα χάρη στα εξαιρετικά ποσοστά ευστοχίας τους (11/14 εντός πεδιάς, 3/4 τρίποντα). Κάπως έτσι, η Αρμάνι Μιλάνο εκτόξευσε τη διαφορά μέχρι και το +24 (68-44), κλείνοντας τελικώς το δεκάλεπτο με σκορ 73-53.

Κάπως έτσι, η τέταρτη και τελευταία περίοδος απέκτησε διαδικαστικό χαρακτήρα, αφού η Αρμάνι Μιλάνο διαχειρίστηκε εξαιρετικά το μεγάλο προβάδισμά της, την ώρα όπου η Βίρτους αδυνατούσε να κάνει το μεγάλο comeback. Η τελευταία κόρνα βρήκε την ομάδα του Έτορε Μεσίνα να πανηγυρίζει τεράστια νίκη στον ιταλικό εμφύλιο με το τελικό 90-75.

Τα δεκάλεπτα: 22-18, 46-34, 73-53, 90-75.