Πίτερς έκοβε, Κάναν έραβε και «κατοστάρα» για τον Ολυμπιακό στο Μαρούσι!

Με μπροστάρηδες Κάναν και Πίτερς, ο Ολυμπιακός πέρασε εύκολα με ένα «κατοστάρα» από το Μαρούσι κόντρα στην τοπική ομάδα (83-111) και έκλεισε με τον καλύτερο τρόπο μια δύσκολη εβδομάδα.

Το ματς:
Πολύ ισορροπημένο το ξεκίνημα της αναμέτρησης με το Μαρούσι να πετυχαίνει τους πρώτους πόντους του ματς με τον Ραντούλιτσα (2-0), ενώ γρήγορη ήταν η απάντηση του Κάναν με τρίποντο (2-3) για τον Ολυμπιακό. Οι γηπεδούχοι έπαιρναν προβάδισμα, με τους «ερυθρόλευκους» να έχουν άμεση απάντηση (5-5), ενώ στο 4’ πέρασαν μπροστά με τον Πίτερς (5-7). Με οδηγό τον Ραντούλισα το σύνολο του Γιώργου Λιμνιάτη πήγε στο +3 (10-7), ενώ το ματς πήγαινε πόντο-πόντο καθ’ όλη τη διάρκεια της πρώτης περιόδου.

Η έλευση του Μπραζντέικις βοήθησε τον Ολυμπιακό επιθετικά (17-19 στο 8’), ενώ από την άλλη ο Μπρίσκοου ήταν εξαιρετικός και αποτελούσε τη μόνιμη πηγή κινδύνων για τους φιλοξενούμενους. Ο Τζούστον έδωσε το προβάδισμα στο Μαρούσι στο 9’, ωστόσο, με τρίποντο του Κάναν και δίποντο του Γουόκαπ η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα ολοκλήρωσε την πρώτη περίοδο στο +3 (21-24).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Κάναν συνεχίζει να είναι «καυτός» από τα 6,75 και με δυο τρίποντα ανέβασε τη διαφορά στο +5 (25-30 στο 12’). Ο Γιαννόπουλος «απάντησε» με τον ίδιο τρόπο (28-30), ενώ ο τρομερός Μπρίσκουυ κράταγε ανταγωνιστικό το Μαρούσι (32-32). Από και πέρα, ωστόσο, ο Ολυμπιακός έβγαλε ενέργεια σε άμυνα και επίθεση και με ένα 10-0 πήγε στο +9 (33-42).

Μάλιστα, στο 19’ πήγε για πρώτη φορά τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (36-46), με τον Μπρίσκοου να μειώνει προσωρινά (38-46). Με τα δυο δίποντα του Λούντζη οι «ερυθρόλευκοι» πάτησαν τους 50 πόντους (41-50), ενώ με το τρίποντο του Πίτερς ολοκλήρωσαν το πρώτο μέρος στο +12 (41-53).