«Πράσινο» πλεονέκτημα δια χειρός Σλούκα!

«Κλείδωσε» την πρωτιά

Κράτησε το ΟΑΚΑ και «κλείδωσε» το πλεονέκτημα έδρας ο Παναθηναϊκός AKTOR!

Έπειτα από ένα ντέρμπι για γερά… νεύρα που ήταν στην «κόψη του ξυραφιού» μέχρι και τα τελευταία δευτερόλεπτα, ένα πολύ καθοριστικό τρίποντο του Κώστα Σλούκα ώθησε τους «πράσινους» στη νίκη (77-71) επί του Ολυμπιακού.

Το «τριφύλλι» μπήκε πολύ καλύτερα στο ντέρμπι, φτάνοντας ακόμη και στο +17 (34-17), με τους «ερυθρόλευκους» να επιστρέφουν και το ματς να πηγαίνει πόντο-πόντο, σχεδόν μέχρι τη λήξη.

Κορυφαίος για τον Παναθηναϊκό ήταν ο Κέντρικ Ναν με 17 πόντους, ενώ ο Ντίνος Μήτογλου πρόσθεσε 15π. και ο Ματίας Λεσόρ 13π. Ο Κώστας Σλούκας είχε 10π. και 7 ασίστ.

Από τον Ολυμπιακό, ξεχώρισε ο Νάιτζελ Γουίλιαμς-Γκος με 18 πόντους, με τον Αζάια Κάναν να προσθέτει 15π. και τον Μουσταφά Φαλ να πλησιάζει στο νταμπλ-νταμπλ με 10π. και 9 ριμπάουντ.

Στο 23-1 πλέον η ομάδα του Εργκίν Αταμάν, ενώ από την άλλη εκείνη του Γιώργου Μπαρτζώκα υποχώρησε στο 22-3.

Με τους Μήτογλου, Ερνανγκόμεθ, Παπαπέτρου, Ναν και Σλούκα ξεκίνησε ο Παναθηναϊκός AKTOR, ενώ ο Ολυμπιακός με τους Φαλ, Πίτερς, Παπανικολάου, Κάναν και Γουόκαπ. Καλό ρυθμό είχε από νωρίς το ντέρμπι, με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν (9-11), στα πρώτα πέντε λεπτά. Στη συνέχεια, οι Μήτογλου και Ερνανγκόμεθ πήγαν τους «πράσινους» στο +4 (15-11), με τον Κάναν να απαντά για το «ερυθρόλευκο» προβάδισμα (15-16), στο 8’. Ωστόσο, τα τελευταία λεπτά ανήκαν στο «τριφύλλι», καθώς εκμεταλλεύτηκε τα λάθη των Πειραιωτών και με τους Σλούκα και Γκριγκόνις έκλεισε με σερί 8-0 την πρώτη περίοδο και στο +7 (23-16).

Τη μεγάλη νωθρότητα με τα πολλά «φθηνά» λάθη συνέχισε ο Ολυμπιακός και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τον Ναν από την άλλη να παίρνει «φωτιά» και να σπρώχνει τον Παναθηναϊκό σε επιμέρους σκορ 11-1, για το +17 (34-17), στο 14’. Στη συνέχεια, οι «ερυθρόλευκοι» έσφιξαν αμυντικά, αναγκάζοντας τους «πράσινους» σε κακές και άστοχες επιλογές, ενώ με την είσοδο του Γουίλιαμς-Γκος έγιναν πιο ορθολογικοί στην επίθεση, ρίχνοντας αρχικά τη διαφορά (36-26), στο 18’. Οι γηπεδούχοι ξεκόλλησαν με ένα καλάθι του Λεσόρ, αλλά στο τελευταίο λεπτό οι Πειραιώτες απάντησαν με Κάναν και Φαλ και με σερί 7-0, διαμορφώνοντας το 38-33 του πρώτου ημιχρόνου.

Ο Παναθηναϊκός είχε τον έλεγχο στην αρχή του δεύτερου μέρους, με τους Μήτογλου και Ερνανγκόμεθ να τον διατηρούν σταθερά σε απόσταση (47-39), στα πρώτα τρία λεπτά. Εκεί, ο Ολυμπιακός ανέβασε αρκετά τις… στροφές του χάρη στα επιθετικά του ριμπάουντ και με τον πολύ «ζεστό» Κάναν μαζί με τον Πίτερς, βρήκε σερί 9-0, για το προβάδισμα (47-48), το οποίο διατήρησε με τον Παπανικολάου (49-50), μέχρι το 27’. Με δύο καλές άμυνες οι γηπεδούχοι βρήκαν σερί 4-0, με το τρίποντο του Γουίλιαμς-Γκος να ισοφαρίζει (53-53), στο 28’. Εκεί, οι «πράσινοι» απάντησαν με Λεσόρ και Παπαπέτρου, ξεφεύγοντας στο +6 (59-53), με τις βολές του Γουίλιαμς-Γκος να διαμορφώνουν το 59-55 της τρίτης περιόδου.

Στην αρχή του τέταρτου δεκάλεπτου, ο Γουίλιαμς-Γκος έφερε το ντέρμπι στην ισοπαλία (59-59). Με την επιστροφή του Ναν στο παρκέ, ο Παναθηναϊκός ξέφυγε στο +4 (65-61) και με τον Μήτογλου πήγε στο +5 (68-63), στο 34’. Στη συνέχεια, ο Ολυμπιακός έβγαλε απανωτές άμυνες και τρέχοντας στο ανοικτό γήπεδο έκανε σερί 5-0, για τη νέα ισοπαλία (68-68), στο 36’. Το «τριφύλλι» αντέδρασε με άμυνα και τους Γκριγκόνις και Ναν, για το +4 (72-68), με τους «ερυθρόλευκους» να μειώνουν στον πόντο (72-71), στο 38’. Ακολούθησαν άστοχες επιθέσεις και από τους δύο, με τον Σλούκα να πετυχαίνει ένα καθοριστικό τρίποντο (75-71), στα 37'' πριν τη λήξη. Στην επόμενη επίθεση ο Ολυμπιακός αστόχησε και ο Σλούκας με 2/2 βολές διαμόρφωσε το τελικό 77-71.

Τα δεκάλεπτα: 23-16, 38-33, 59-55, 77-71

Α1: Τελευταία Ενημέρωση