Nέο κάζο για τη Λίβερπουλ (vid)

Υπέστη εντός έδρας ήττα (0-1) από την Κρίσταλ Πάλας, μένοντας στην 3η θέση της βαθμολογίας

Νέο κάζο -και μάλιστα εντός έδρας- μέσα σε λίγες μέρες για τη Λίβερπουλ! Η ομάδα του Μέρσεϊσαϊντ, τρία εικοσιτετράωρα μετά την τριάρα από την Αταλάντα, είδε την Κρίσταλ Πάλας να αποχωρεί νικήτρια από το «Άνφιλντ». Μάλιστα, αυτή ήταν η πρώτη εντός έδρας ήττα για τους «κόκκινους» στο φετινό πρωτάθλημα.

Ένα αποτέλεσμα που την αφήνει σίγουρα τρίτη στο φινάλε της 33ης αγωνιστικής της Premier League. Στους 71 βαθμούς οι «κόκκινοι», όσους έχει και η Άρσεναλ με ματς λιγότερο όμως (υποδέχεται στις 18:30 την Άστον Βίλα), ενώ η Μάντσεστερ Σίτι βρίσκεται στην πρώτη θέση με 73.

«Χρυσός» σκόρερ για τους Λονδρέζους (14οι, 33β.) ο Έσε, ο οποίος πέτυχε το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης στο 14' με πλασέ από το ύψος της μικρής περιοχής, ύστερα από ωραία κυκλοφορία.

Σ' ένα παιχνίδι που η ομάδα του Όλιβερ Γκλάσνερ πραγματοποίησε εξαιρετικό μπάσιμο, καθώς η φάση του γκολ δεν ήταν η μοναδική που δημιούργησε στο ξεκίνημα. Εξάλλου, στο 18' ο Ρόμπερτσον πραγματοποίησε αδιανότητο κόψιμο με τάκλιν πάνω στη γραμμή, ύστερα από λάθος (γλίστριμα) του Φαν Ντάικ και τελείωμα του Ματετά.

Παρόλα αυτά, αρκετά γρήγορα οι «κόκκινοι» άρχισαν να αναλαμβάνουν τα ηνία, χάνοντας τη μία ευκαιρία μετά την άλλη! Δοκάρι με τον Έντο στο 26', προβολή του Ντίας στο 29', κεφαλιά του Κονατέ στο 30! Άλλες τόσες και περισσότερες σπουδαίες στιγμές στο δεύτερο ημίχρονο για το σύνολο του Γιούργκεν Κλοπ, το οποίο ειδικά στα τελευταία λεπτά... κατασκήνωσε στην αντίπαλη περιοχή. Χωρίς όμως να καταφέρει να σκοράρει και να αποφύγει την ήττα.

ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ: Άλισον, Φαν Ντάικ, Κονατέ, Ρόμπερτσον, Μπράντλεϊ (48’ Άρνολντ), Έντο (46’ Σομποσλάι), Μακ Άλιστερ, Τζόουνς (82’ Έλιοτ), Σαλάχ, Ντίαζ (66’ Ζότα), Νούνιες (66’ Χάκπο)

ΠΑΛΑΣ: Χέντερσον, Μουνιόθ, Κλάιν (77’ Γουόρντ), Άντερσεν, Λέρμα, Μίτσελ, Χιουζ (77’ Σλουπ), Γουόρτον, Ολίσε (67’ Αγιού), Εζέ (77’ Ρίντεβαλντ), Ματετά.