Άντεξε στην πίεση της Τουλούζ η Μπενφίκα, ανώδυνη ήττα για Mίλαν

Τα αποτελέσματα του Europa League

Την πρόκριση στη φάση των «16» του φετινού Europa League πανηγύρισαν Μπενφίκα και Μίλαν, οι οποίες υπερασπίστηκαν τις νίκες που είχαν πανηγυρίσει στα πρώτα παιχνίδια τους κόντρα σε Τουλούζ και Ρεν αντίστοιχα!

Οι «αετοί της Λισσαβόνας» δέχθηκαν πολύ μεγάλη πίεση στην έδρα της Τουλούζ, καταφέρνοντας όμως να διατηρήσουν ανέπαφη την εστία τους για το τελικό 0-0 και να προκριθούν εκμεταλλευόμενοι το υπέρ τους 2-1 με το οποίο είχαν επικρατήσει στο «Ντα Λουζ»!

Οι γηπεδούχοι ήταν ανώτεροι στο μεγαλύτερο μέρος της αναμέτρησης και ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο, όταν δημιούργησαν σπουδαίες ευκαιρίες για να στείλουν την μπάλα στα δίχτυα, ισοφαρίζοντας το σκορ του πρώτου αγώνα. Ωστόσο, η Μπενφίκα είχε τον τερματοφύλακά της, Τρούμπιν, σε πολύ καλό βράδυ, καταφέρνοντας να κρατήσει τη «λευκή» ισοπαλία και να πάρει την πρόκριση.

Έχοντας επικρατήσει με το ευρή 3-0 στο «Σαν Σίρο» την προηγούμενη εβδομάδα, η Μίλαν θα έπρεπε να… αυτοκτονήσει για να χάσει την πρόκριση στην έδρα της Ρεν. Ωστόσο, οι Γάλλοι μπήκαν… φουριόζοι, ανοίγοντας το σκορ στο 11ο κιόλας λεπτό, με μακρινό σουτ του Μπουριζό, πριν ο Γιόβιτς ισοφαρίσει για τους «ροσονέρι», με δυνατή κεφαλιά στο 22’.

Στο 54’ ο Μπουριζό έδωσε ξανά ελπίδα στην ομάδα του, εκτελώντας εύστοχα πέναλτι που δόθηκε για χέρι του σκόρερ της Μίλαν, όμως ο Λεάο απάντησε άμεσα, ισοφαρίζοντας σε 2-2, με αρκετή δόση τύχης. Ο Μπουριζό ολοκλήρωσε το χατ-τρικ του στο 68’, με μία ακόμα εύστοχη εκτέλεση πέναλτι, δίνοντας στην ομάδα μια νίκη (3-2) που δεν ήταν τελικά αρκετή για να πάρει την πρόκριση.