Καθάρισε η Λίβερπουλ - Τεσσάρα η Ρόμα, συνήλθε στο Αζερμπαϊτζάν η Λεβερκούζεν!

Ιστορική η ομάδα του Κλοπ- Άνετη η Ρόμα, συνήλθε από το σοκ στην Πράγα η Λεβερκούζεν

Βροχή από γκολ στα τρία πρώτα ματς της βραδιάς στο Europa League!

Στο πλαίσιο των πρώτων συναντήσεων για τη φάση των «16», λοιπόν, η Λίβερπουλ… καθάρισε από απόψε την πρόκριση με το εκτός έδρας 5-1 επί της Σπάρτα Πράγας, η Ρόμα «καθάρισε» (4-0) την Μπράιτον, ενώ η Λεβερκούζεν αντέδρασε (2-2) στο δεύτερο ημίχρονο στην έδρα της εξαιρετικής Καραμπάγκ!

Ξεκίνημα από την Πράγα. Εκεί όπου οι «κόκκινοι» μπήκαν δυνατά ανοίγοντας το σκορ στο 6' με την εκτέλεση πέναλτι του Μακ Άλιστερ. Εν συνεχεία, ανέλαβε δράση ο Νούνιες που με δύο σουτάρες αφενός έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του, αφετέρου βοήθησε τον Γιούργκεν Κλοπ να γράψει ιστορία με το κλαμπ: Και αυτό διότι η Λίβερπουλ έφτασε τα 1000 γκολ με τον Γερμανό τεχνικό στον πάγκο της!

Βέβαια, οι φιλοξενούμενοι δεν έμειναν σε αυτά, πετυχαίνοντας άλλα δύο στο δεύτερο ημίχρονο, με τους Ντίας (53') και Σομποζλάι (90'+4'), ενώ ακυρώθηκε και τέρμα του Σαλάχ στο 86' για οφσάιντ. Το μόνο που κατάφεραν οι γηπεδούχοι ήταν να μειώσουν με το ξεκίνημα του δεύτερου μέρους, με τη… βοήθεια του Μπράντλεϊ. Συγκεκριμένα, ο 20χρονος αμυντικός, ενώ είχε περάσει μόλις στη θέση του Γκόμες, έστειλε άθελά του την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του.

Την ίδια ώρα, η Ρόμα έστηνε πάρτι κόντρα στην Μπράιτον στη Ρώμη. Δύο γκολ σε κάθε ημίχρονο, στο πρώτο με Ντιμπάλα (13') και Λουκάκου (43'), ενώ στο δεύτερο σκόραραν οι Μαντσίνι (64') και Κριστάντε (68'). Οι «γλάροι», των πολλών απουσιών, δεν μπόρεσαν να αντιδράσουν σε κανένα σημείο.

Τέλος, στο Αζερμπαϊτζάν, η Καραμπάγκ πραγματοποίησε σπουδαίο πρώτο ημίχρονο σκοράροντας δις, με τον Μπενζιά (26') και τον Ζουνίο (45'+2', «αλήτικο» πάρσιμο της μπάλας). Ωστόσο, στο δεύτερο ημίχρονο οι πρωτοπόροι της Bundesliga όχι μόνο ισορρόπησαν, αλλά έφτασαν και στην ισοφάριση. Πρώτα χτύπησαν με υπέροχο σκάψιμο του Βιρτς στο 70', για να έρθει στο 90'+2' ο Σικ να διαμορφώσει το τελικό 2-2.